Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Płace na uczelniach przyczyną sporu ministerstwa i związkowców

0
Podziel się:

Związki zawodowe chcą precyzyjnych tabel wynagrodzeń i gwarancji, że pensje pracowników szkół wyższych wzrosną powyżej średniej krajowej.

Płace na uczelniach przyczyną sporu ministerstwa i związkowców
(uniinnsbruck / Flickr (CC BY SA 3.0))
bFfbEfoB

Jedynie dolne granice płac na uczelniach chce określić ministerstwo nauki i podtrzymuje obietnicę podwyżek. Związki zawodowe chcą precyzyjnych tabel wynagrodzeń i gwarancji, że pensje pracowników szkół wyższych wzrosną powyżej średniej krajowej.

- _ Wprowadzone w reformie nowe przepisy przewidują tylko minimalny gwarantowany poziom wynagrodzeń, co pozwala na większe zróżnicowanie płac. Rektorzy, prowadząc autonomiczną politykę płacową, mogą różnicować je w zależności od jakości pracy i poziomu osiągnięć naukowych pracowników nawet w tej samej grupie stanowisk, np. profesorów czy adiunktów. Dobry pracownik naukowo-dydaktyczny powinien przecież zarabiać więcej niż przeciętny _ - argumentowała dziś minister nauki Barbara Kudrycka, komentując wczorajsze spotkanie ze związkowcami.

Jednak zdaniem związkowców nadmierna swoboda rektorów w ustalaniu wysokości pensji może prowadzić do niesprawiedliwości. Krajowa Sekcja Nauki NSZZ _ Solidarność _ oraz Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP przedstawiły projekt układu zbiorowego pracy, który ma zawierać szczegółowe tabele wynagrodzeń z określeniem górnego limitu pensji. Związki proponują, aby pensje mogły wzrosnąć ponad ten limit tylko wtedy, _ jeżeli uczelnia posiada na ten cel środki pochodzące z innych źródeł niż z budżetu państwa _.

bFfbEfoD

Jak stwierdził rzecznik resortu nauki Bartosz Loba, byłoby to sprzeczne z planem finansowych motywacji dla instytucji naukowych. Chodzi przede wszystkim o zaplanowaną w budżecie tzw. dotację projakościową, czyli dodatkowe środki dla wyróżniających się placówek. Z tych środków mają być również finansowane wyższe pensje pracowników.

Także dzisiaj minister nauki zapewniła na antenie radiowej Trójki, że planowane podwyżki na uczelniach nie są zagrożone. Zgodnie z rozporządzeniem Kudryckiej z ubiegłego roku wynagrodzenia pracowników szkół wyższych mają wzrastać o ok. 9 proc. przez trzy kolejne lata (począwszy od bieżącego).

Dla związkowców to jednak za mało. Przypominają, że minister nauki określa minimalne wynagrodzenia pracowników uczelni w oparciu o kwotę bazową, która co roku jest określana w ustawie budżetowej i może się obniżyć. Ich zdaniem, aby podwyżki były pewne, pensje muszą być obliczane na podstawie średnich wynagrodzeń w gospodarce i zagwarantowane w ustawie, a nie w rozporządzeniu.

Dlatego w apelu, wystosowanym do rządu domagają się wprowadzenia _ zapisów ustawowych gwarantujących w uczelniach publicznych poziom średnich płac w grupach profesorów, adiunktów, asystentów i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi w relacji odpowiednio 3:2:1:1 w stosunku do średniej krajowej _.

bFfbEfoJ

_ Żądamy w latach 2012-2015 realizacji programu wzrostu wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych, do powyżej określonego poziomu _ - napisali związkowcy w apelu.

Wczoraj doszło do spotkania związkowców z minister nauki. Nie osiągnęli oni jednak porozumienia. W kolejnym spotkaniu, jak informuje rzecznik resortu, mają wziąć udział przedstawiciele rektorów. Związkowcy już 17 czerwca deklarowali, że na swoim stanowisku będą stali twardo. Swoje żądania chcą poprzeć pikietami w trakcie inauguracji nowego roku akademickiego 2012/2013.

bFfbEfpe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)