Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się w Krakowie

0
Podziel się:

- Taka była wola samego Sławomira Mrożka, żeby być pochowanym w Krakowie -powiedziała Anna Zaremba-Michalska, wydawca dramatopisarza.

Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się w Krakowie
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się w Krakowie - poinformowała dziś prezes Wydawnictwa Literackiego w Krakowie Anna Zaremba-Michalska, wieloletni wydawca i przyjaciel Sławomira Mrożka.

_ Pogrzeb odbędzie się w Krakowie, ale jeszcze nie wiadomo kiedy _ - powiedziała Anna Zaremba-Michalska. _ Taka była wola samego Sławomira Mrożka, żeby być pochowanym w Krakowie _ - dodała.

Jutro w holu krakowskiego magistratu wyłożona zostanie księga kondolencyjna, do której będą mogli się wpisywać krakowianie chcący uczcić pamięć zmarłego w czwartek nad ranem w Nicei Sławomira Mrożka.

Urodzony 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie Mrożek przez wiele lat był związany z Krakowem. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z _ Dziennikiem Polskim _, Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym _ Bim - Bom _ z Gdańska, kabaretem _ Szpak _ i _ Piwnicą pod Baranami _.

W 1963 r. Mrożek wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Ponownie do Krakowa wrócił w 1996 roku z żoną Susaną. W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację ze względu na stan zdrowia. Osiadł na stałe w Nicei.

W 1990 roku Sławomir Mrożek otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Natomiast w grudniu 2004 za książkę _ Varia. Jak zostałem filmowcem _ uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.

W marcu 2012 roku odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za _ mistrzostwo słowa _. Członek kapituły orderu prof. Józef Lipiec wyjaśnił podczas uroczystości w centrum konferencyjnym na Wawelu, że Sławomir Mrożek został uznany za godnego Orderu Ecce Homo _ za to, co napisał; za to jak opisał kondycję ludzką, pełną absurdów, ale i horyzontów nadziei; za mistrzostwo w literaturze rodzącej namysł i budzącej wrażliwość; za ukazanie nowych obszarów człowieczeństwa - takich, które potrafi przedstawić tylko wielki Mistrz _.

Wzruszony Sławomir Mrożek dziękował wówczas _ wszystkim obecnym bez wyjątku za tę zupełnie nieoczekiwaną niespodziankę _. _ Poziom tej imprezy jest dla mnie zaskakujący, jestem prawdopodobnie po raz pierwszy laureatem takiej imprezy i prawdopodobnie ostatni _ - powiedział wtedy laureat.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Tusk: Nadzieja zawita do Polski _ Fakt, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 roku w Polsce, jest dla nas wszystkich wielką radością, tym bardziej, że to oznacza także wizytę Franciszka w naszej ojczyźnie _.
Krakowianie z radością przyjęli decyzję papieża Dobrą wiadomość obwieścił także z Wawelu Dzwon Zygmunt.
Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie - _ To bardzo ważna wiadomość zarówno w wymiarze religijnym, jak i politycznym _ - ocenia Kancelaria Prezydenta.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)