Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy dentyści lecą do Afryki

0
Podziel się:

Trzech polskich stomatologów przygotowuje się do wylotu do Kamerunu.

Polscy dentyści lecą do Afryki
(Gago/Dreamstime)

Trzech polskich stomatologów przygotowuje się do wylotu do Kamerunu. Zadbają tam o pomoc stomatologiczną w ramach projektu _ Dentysta w Afryce _. Stomatolodzy są wolontariuszami i swoją pracę wykonują nieodpłatnie. Zabiorą ze sobą cały potrzebny sprzęt i lekarstwa.

Do Afryki wylecą pod koniec września. Ich misja potrwa trzy miesiące, na początku nowego roku na ich miejsce przyjedzie kolejny stomatolog.

_ - Praca w tropiku jest niezwykle trudna, nie tylko z uwagi na panujące temperatury, ale również konieczność zmagania się z ciągłym brakiem prądu i potrzebą konserwacji sprzętu. Poza pracą w gabinecie przy misji w Abong Mbang lekarze planują równieżË™pracować w ramach kliniki wyjazdowej do miejsc, z których pacjentom szczególnie trudno dotrzeć _ - poinformowała wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej _ Redemptoris Missio _ Justyna Janiec - Palczewska.

Jak podkreślają organizatorzy, większość mieszkańców Kamerunu nie miała do tej pory do czynienia z dentystą. Pozbawieni opieki stomatologicznej mają własne sposoby na radzenie sobie z bólem zębów. Niektórzy, lepiej uposażeni, korzystają z usług _ wyrywacza zębów _, czyli miejscowego szamana, u którego ząb jest usuwany w _ budzących grozę warunkach sanitarnych _.

Wśród lekarzy udających się do Kamerunu jest autor przedsięwzięcia, stomatolog z Warszawy Konrad Rylski, dla którego będzie to już piąta wyprawa, oraz poznański stomatolog Krzysztof Gniazdowski.

_ Rozmawialiśmy z osobami,˙które leczyliśmy. To są wieloletnie bóle, my nie jesteśmy˙w stanie nawet opisać tego z naszego punktu widzenia. U nas nawet osoby,˙które nie mają pieniędzy, są w stanie otrzymać pomoc w gabinetach stomatologicznych _ - powiedział Rylski.

Jak dodał, w Kamerunie powszechnie leczy się zęby poprzez odprawianie czarów, niektórzy pacjenci potrafią położyć na zębie kawałek palącego się drewna, aby ten obumarł i się wykruszył. Doktor podkreślił, że w Kamerunie chciałby móc leczyć zęby, a nie je wyrywać, ale afrykańskie realia są takie, że jednego dnia musiał usunąć 76 zębów. Zaznaczył, że dla afrykańskich dzieci problemem nie jest powszechna w Polsce próchnica, ale brak szczoteczek do zębów.

Wylot stomatologów do Afryki organizowany jest pod auspicjami Fundacji _ Dzieci Afryki _, przy wsparciu poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej _ Redemptoris Missio _ i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Organizatorzy projektu cały czas poszukują stomatologów skłonnych zapewnić ciągłość pracy w gabinecie w Kamerunie oraz środków na finansowanie wyjazdów lekarzy.

Czytaj więcej o problemach Afryki
Dowódca Al-Kaidy nie żyje. Wypadek samochodowy Algierczyk Nabil Sahrawi, jeden z ważniejszych dowódców Al-Kaidy w Afryce Północnej, zginął w wypadku samochodowym.
Prezydent prosi o inwazję na własny kraj? _ Prezydent jest słaby i wie, że jest uzależniony od poparcia ECOWAS, która ani myśli pomagać Sanogo. _
Tysiące dziewic dla króla. A co król dla kraju? Tysiące młodych dziewic zatańczyło w poniedziałek dla króla Suazi Mswatiego III w Tańcu Trzcin. To rytuał wpisujący się w długoletnią afrykańską tradycję, wykorzystywany przez władze, by choć częściowo odciągnąć ludzi od problemów gnębiących ubogi kraj.
Afryka. Tam przywódcy umierają najczęściej Od 2008 roku na całym świecie podczas pełnienia urzędu zmarło trzynastu przywódców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)