Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska monarchią konstytucyjną? Tego chcą monarchiści

0
Podziel się

Ruch liczy ponad 1,2 tysiąca członków. Jego przywódcą jest Leszek Wierzchowski, tytułowany jako Wielki Książę, Regent Polski i Polskiego Ruchu Monarchistycznego.

Polska monarchią konstytucyjną? Tego chcą monarchiści
(Bobolus/CC BY-SA 3.0/wikimedia)
bEsalkNx

Monarchiści z Polski, Węgier i Chorwacji zawarli traktat o porozumieniu i wzajemnej współpracy. Do porozumienia doszło w trakcie Międzynarodowego Zjazdu Monarchistycznego w Zamku w Bobolicach koło Zawiercia (na zdjęciu).

Organizatorem Zjazdu jest liczący ponad 1,2 tys. członków (z kraju oraz wśród Polonii) Polski Ruch Monarchistyczny, który powstał w 1991 roku. Siedzibą organizacji są Katowice. Od początku istnienia Ruch zabiega o ustanowienie w Polsce _ dziedzicznej monarchii konstytucyjnej _. Jego przywódcą jest Leszek Wierzchowski, tytułowany jako _ Wielki Książę, Regent Polski i Polskiego Ruchu Monarchistycznego _.

Jak poinformował Wierzchowski w zamku w Bobolicach, zawarty podczas zjazdu traktat _ reguluje wzajemne współdziałanie na rzecz rozwoju ruchu monarchistycznego w Europie, a szczególnie na terenie Polski, Węgier i Chorwacji _. _ Strony deklarują wzajemną pomoc w tworzeniu dogodnych warunków do ewolucyjnego odrodzenia i rozwoju nowoczesnej monarchii w swoich krajach, służyć temu będzie wymiana doświadczeń i wzajemna współpraca _ - powiedział.

bEsalkNz

Traktat podpisali również: _ pretendent do tronu Królestwa Węgier _ Janos Horkovics-Kovats oraz _ Wielki Mistrz Zakonu Chorwackiej Korony Hrabia _ Branimir Vuchetich, któremu wręczono w zamku w Bobolicach Złoty Krzyż im. Leszka Wielkiego Księcia Wierzchowskiego.

Na podstawie tego traktatu, jego strony postanawiają m.in. uznać tytuły szlacheckie i arystokratyczne, jak również odznaczenia już nadane oraz nadawane w przyszłości przez ugrupowania monarchistyczne, które podpisały ten traktat. _ - Strony traktatu wzajemnie zobowiązują się nie uznawać innych organizacji oraz ugrupowań o charakterze monarchistycznym w Polsce, na Węgrzech i w Chorwacji _ - powiedział Wierzchowski, odczytując treść porozumienia.

Podpisany w zamku w Bobolicach traktat, zwany także monarchistycznym trójprzymierzem, ma - jak poinformowano - _ charakter otwarty _, co oznacza, że mogą do niego przystąpić na analogicznych zasadach ugrupowania monarchistyczne i zakony rycerskie z różnych krajów.

Wierzchowski powiedział, że współpraca pomiędzy monarchistami z Węgier i Chorwacji coraz dynamicznej się rozwija, dlatego niezwykle ważne było przypieczętowanie tego trójprzymierza. _ - Współpraca musi być sformalizowana, bo działając razem jesteśmy silniejsi, uznajemy zaszczyty, tytuły, honory a także współdziałamy razem poprzez wymianę doświadczeń _ - powiedział.

bEsalkNF

Współpraca Polskiego Ruchu Monarchistycznego z Węgrami trwa od 5 lat a z Chorwatami od roku. Dziś w zamku w Bobolicach odbyła się również uroczystość przyznania tytułów i godności. W zjeździe uczestniczyło około 40 delegatów z Polski, Węgier i Chorwacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Upamiętnią ofiary represji komunistów Pojęcie Tragedii Górnośląskiej odnosi się do aktów terroru wobec Ślązaków - aresztowań, egzekucji oraz wywózek na Sybir i do kopalń Donbasu, do których dochodziło po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk.
Zmiana ordynacji wyborczej usprawni państwo? _ - Polsce potrzebny jest plan odbudowy. Może w tym pomóc wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych - _uważają eksperci.
Polska tablica obraża litewskich poległych? _ - To kolejny krok mający na celu upokorzenie litewskiej mniejszości narodowej _ - powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas.
bEsalkOa
wiadmomości
kraj
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)