Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska prokuratura odpiera zarzuty "Komsomolskiej Prawdy"

0
Podziel się:

Prokuratura Generalna odpiera zarzuty dziennika Komsomolskaja Prawda, który zarzucił Polsce opóźnianie śledztwa w sprawie katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem i wykorzystywanie tego do atakowania Rosji.

Katastrofa polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem
Katastrofa polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem (PAP/SERGEI CHIRIKOV)
bEUDAGOd

Uważany za prokremlowski dziennik _ Komsomolskaja Prawda _ zarzucił Polsce opóźnianie śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem i wykorzystywanie tego do atakowania Rosji. Zarzuty są bezpodstawne - replikuje Prokuratura Generalna RP.

Ta wielkonakładowa gazeta podkreśliła dziś, że oskarżenia pod adresem Rosji w związku z katastrofą smoleńską formułują _ nie tylko ci, którzy pragną na skandalu zbić kapitał polityczny z myślą o przyszłych zdobyczach, ale także obecni przywódcy i urzędnicy państwa _.

_ Komsomolskaja Prawda _ zauważa, że nawet własne błędy i niedopatrzenia strona polska usiłuje przerzucić na stronę rosyjską. Jako przykład wymienia _ pomylenie ciał ofiar katastrofy podczas ich rozpoznawania _.

bEUDAGOf

Rosyjski dziennik konstatuje też, że _ wrak samolotu Kaczyńskiego do tej pory wywołuje niezdrowe podniecenie wśród polskich politykierów _.

_ Co roku przed 10 kwietnia Rosja staje się obiektem kolejnego ataku ze strony Polski. Przypomnijmy, że właśnie w tym dniu 2010 roku w trakcie podchodzenia do lotniska w Smoleńsku rozbił się prezydent tego kraju Lech Kaczyński razem z towarzyszącymi mu osobistościami. Przeprowadzono niezależne badanie katastrofy, odpowiedziano na wszystkie pytania i stwierdzono winę załogi _ - pisze _ Komsomolskaja Prawda _.

_ Jednak z godną pozazdroszczenia systematycznością w Warszawie próbuje się rozdmuchać z tragedii nowy konflikt, wstrząsając powietrze albo +demaskatorskimi sensacjami+, które po weryfikacji okazują się kolejną figą, albo inicjatywami wychodzącymi za ramy rozsądku _ - dodaje.

Zdaniem gazety _ polskie władze na wszelkie sposoby opóźniają finał tej historii, wyszukując coraz to nowsze preteksty do tego, by nie dopuścić do zamknięcia sprawy _. _ Dopóki się ciągnie, dopóty są powody do oskarżania Rosji o wszelkie grzechy, nawet te wyssane z palca _ - wskazuje.

bEUDAGOl

_ Komsomolskaja Prawda _ odnotowuje, że _ w samej Polsce w związku z tą tragedią dzieją się dziwne rzeczy _. _ Najpierw próbował popełnić samobójstwo prokurator, który uczestniczył w śledztwie w sprawie katastrofy. Następnie powieszonym w swoim domu nieoczekiwanie znaleziono inżyniera pokładowego z załogi Jaka-40, który wylądował przed samolotem Kaczyńskiego _ - wyjaśnia.

Dziennik zaznacza, że _ inżyniera pokładowego strona polska próbowała wykorzystać do oskarżenia rosyjskich kontrolerów lotów o to, iż ci rzekomo zezwolili Jakowi-40 zejść do wysokości 50 metrów, choć absolutnie w żadnym z nagrań rozmów kontrolerów liczba 50 lub bliska jej nie pada _. _ 100 metrów - i basta! _ - pisze _ Komsomolskaja Prawda _.

_ Historia stosunków rosyjsko-polskich jest kompotem, w którym występują wszystkie smaki, za wyjątkiem słodkiego. Historia ze śmiercią delegacji Kaczyńskiego z przyjemnością wykorzystywana jest w Polsce, nie bacząc na to, że rosyjskie władze zdobyły się na bezprecedensową otwartość i przejrzystość w badaniu _ - podkreśla prokremlowska gazeta.

_ Zarzuty wobec polskiej prokuratury są bezpodstawne _ - powiedział rzecznik Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk. Podkreślił, że polska prokuratura wojskowa na bieżąco realizuje wnioski strony rosyjskiej o pomoc prawną i przekazuje jej materiały własnego postępowania ws. katastrofy. _ Tempo polskiego postępowania jest uzależnione od wielu czynników, z których najważniejsze są: oczekiwanie na kompleksową opinię polskich biegłych oraz na realizację pomocy prawnej ze strony Rosji _ - dodał.

bEUDAGOm

Martyniuk zwrócił też uwagę, że podczas niedawnej wizyty w Rosji prokurator generalny Andrzej Seremet wysłuchał informacji o stanie postępowania rosyjskiego. _ Strona rosyjska zna zaś stan naszego postępowania i jego ograniczenia _ - oświadczył.

Czytaj więcej w Money.pl
To już 3 lata, a śledztwo wciąż w rozsypce Za miesiąc miną trzy lata od tragicznego wypadku lotniczego, jednak do dziś nie są znane ani rezultaty śledztwa, ani termin postawienia pomnika ku czci ofiar.
Nie będzie komisji w sprawie Smoleńska Wniosek o odrzucenie projektu przygotowanego przez klub SP poparło 281 posłów, przeciw było 149, a czterech wstrzymało się od głosu.
"Rosji zależy, żeby Smoleńsk dzielił Polaków" Zbigniew Brzeziński nie wie, czy możliwe jest zakończenie wojny polsko-polskiej.
bEUDAGOG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)