Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Portret młodzieńca" Rafaela odnaleziony? Ministerstwo dementuje

0
Podziel się:

Nie posiadamy informacji, gdzie dokładnie znajduje się obraz "Portret
młodzieńca" Rafaela - oświadczyło polskie MSZ.

"Portret młodzieńca" Rafaela odnaleziony? Ministerstwo dementuje
(Xinhua News/East News)

Nie posiadamy informacji, gdzie dokładnie znajduje się obraz _ Portret młodzieńca _ Rafaela. Niemniej możemy zapewnić, że MSZ na bieżąco śledzi wszystkie sygnały o przypuszczalnych miejscach przechowywania obrazu - informuje resort spraw zagranicznych.

[na zdjęciu: szed MSZ Radosław Sikorski]

W środę TOK FM i Gazeta.pl poinformowały o _ sensacji w świecie sztuki _. _ Warty miliony dolarów Portret Młodzieńca pędzla Rafaela Santiego odnaleziony! Jeden ze skarbów kolekcji Czartoryskich zaginął podczas II wojny światowej. Przez lata był numerem 1. na liście najbardziej poszukiwanych obrazów z polskich zbiorów. MSZ ustaliło, że nie został, jak podejrzewano, zniszczony w wojennej zawierusze. Eksperci z Ministerstwa Spraw Zagranicznych wiedzą, gdzie jest _ - napisano w informacji tych mediów.

W tekście znalazła się też wypowiedź pełnomocnika ministra spraw zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury prof. Wojciecha Kowalskiego: _ Nie wątpię, że go odzyskamy - mówi TOK FM prof. Wojciech Kowalski, pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury. - Najważniejsze, że obraz nie zaginął w wojennej zawierusze. Nie został spalony czy zniszczony. On jest. Czeka bezpiecznie w jednym z bankowych sejfów, w rejonie świata, w którym prawo nam sprzyja. Można przypuszczać, że właściciel obrazu czeka na okazję, kiedy będzie mógł coś z tym obrazem zrobić - stwierdza _.

W rozmowie z PAP prof. Kowalski zauważył, że jego wypowiedź w artykule TOK FM i Gazety.pl została niewłaściwie zinterpretowana. _ - To wszystko nadinterpretacja _ - podkreślił. Jak dodał, faktycznie resort otrzymał informację, że obraz znajduje się w jednym z bankowych sejfów, ale nie wiadomo gdzie ów sejf się znajduje.

Wyjaśnienie w sprawie zaginionego obrazu _ Portret młodzieńca _ Rafaela na swej stronie internetowej umieściło MSZ. _ Informujemy: cytowana przez TOK FM i Gazeta.pl wypowiedź prof. Wojciecha Kowalskiego, Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury, że obraz Portret młodzieńca Rafaela nie został zniszczony, jest stwierdzeniem faktu znanego w środowisku muzealnym od lat i pochodzi od autorytetów w dziedzinie malarstwa włoskiego. Wypowiedź prof. Kowalskiego nie stanowi zatem żadnej sensacji. Wiadomość podana w TOK FM i Gazeta.pl została nadinterpretowana, nie posiadamy bowiem informacji, gdzie dokładnie znajduje się obraz, jak może wynikać to z relacji TOK FM i Gazety.pl. Niemniej możemy zapewnić, że MSZ na bieżąco śledzi wszystkie docierające do nas sygnały o przypuszczalnych miejscach przechowywania obrazu _ - czytamy w oświadczeniu.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Bosacki napisał z kolei na Twitterze: _ Dziękujemy za infor gazeta.pl o kolejnym sukcesie MSZ, ale nie jest ona zasadna. O tym, że Rafael przetrwał wojnę, wiadomo od lat... _.

_ Portret młodzieńca _ Rafaela znajduje się w katalogu strat wojennych dostępnym na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieło powstało ok. 1514 roku. Ma wymiary 75 na 59 cm. To jedno z najcenniejszych dzieł polskich zbiorów, które zaginęło czasie II wojny światowej; obraz zakupiony przez rodzinę Czartoryskich był częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Czytaj więcej w Money.pl
Skradzione dzieła sztuki. Możemy je odzyskać _ Polska zgodnie z prawem międzynarodowym może odzyskać wszystkie zagrabione dobra kultury, a za ich zwrot nie musi płacić _ - przekonuje prof. Wojciech Kowalski.
Podrabiali Picassa i Goyę. 60 fałszywek Wśród pozostałych skonfiskowanych przedmiotów znalazły się cztery kły słoni, 30 wyrobów z kości słoniowej, 35 sztabek złota i pistolet.
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)