Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ipn
24.12.2010 10:39

Poseł PSL podejrzany o kłamstwo lustracyjne

IPN zarzuca Adamowi Krzyśkowowi zatajenie współpracy z WSI.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eric1513/iStockphoto)

Instytut Pamięci Narodowej skierował do sądu okręgowego w Olsztynie wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec posła PSL Adama Krzyśkowa, któremu zarzuca zatajenie współpracy z Wojskową Służbą Wewnętrzną. Miał z nią współpracować jako TW Alek.

Jak poinformowała w piątek prokurator Agnieszka Rusiłowicz z Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Białymstoku, w wyniku _ bardzo szerokiej kwerendy _ zgromadzono dowody wskazujące, iż poseł zataił fakt współpracy w latach 80. z Wojskową Służbą Wewnętrzną w charakterze tajnego współpracownika o ps. Alek. Dlatego IPN skierował do sądu wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego i wydanie orzeczenia, że Adam Krzyśków złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

Poseł Adam Krzyśków powiedział PAP, że jest przekonany, iż postępowanie lustracyjne oczyści go z zarzutów zatajenia współpracy. Potwierdził, że po studiach, jako podchorąży rezerwy, odbywał służbę w jednostce saperskiej w Ełku. I - podobnie jak inni żołnierze - miał wówczas kontakty z WSW. Jednak - jak podkreślił - nie były to kontakty, o jakich mówi ustawa lustracyjna.

Adam Krzyśków ma 50 lat. Jest absolwentem Wydziału Leśnictwa Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 1990 r. pracował w samorządach - przez dwie kadencje był wójtem Świętajna, przez trzy kadencje - radnym sejmiku warmińsko-mazurskiego. W latach 2001 i 2005 bez powodzenia kandydował do Sejmu. W wyborach 2007 r. uzyskał mandat z list PSL.

Tagi: ipn, lustracja, akta, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz