Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo budowlane w Polsce. Jest projekt zmian.

0
Podziel się:

Dzięki przyszłej ustawie nie będzie trzeba załączać do projektu budowlanego oświadczeń m.in. o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu i odbioru ścieków.

Prawo budowlane w Polsce. Jest projekt zmian.
(digi_guru/iStockphoto)

To, kiedy i w jaki sposób należy informować sąsiada o budowie domu jednorodzinnego ma precyzować przyszłe Prawo budowlane - Komitet Stały Rady Ministrów, który rozpatrzył projekt założeń zmiany ustawy, chce, by taki zapis znalazł się w nowym Prawie budowlanym.

Szef Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w MTBiGM Krzysztof Antczak powiedział, że Komitet Stały Rady Ministrów rozpatrzył projekt założeń zmiany ustawy Prawo budowlane. _ Na przyszły tydzień zaplanowano kolejne posiedzenie. Komitet chce, by resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej doprecyzował w projekcie, kiedy i w jaki sposób poinformować sąsiada o zgłoszeniu budowy domu jednorodzinnego _ - wyjaśnił Antczak.

Dodał, że komitet nie miał innych uwag do założeń przyszłej ustawy.

Jak mówił wcześniej wiceminister budownictwa Janusz Żbik, projekt zniesie wymóg uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego w większości przypadków. Zamiast tego wprowadzono obowiązek złożenia zgłoszenia wraz z projektem budowlanym w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej. Jeżeli projekt będzie niezgodny np. z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to urząd będzie miał 30 dni na wniesienie sprzeciwu w tej sprawie. Po upływie tego okresu inwestor będzie mógł rozpocząć budowę.

Pozwolenie na budowę będzie również zniesione w przypadku budynków związanych z zabudową jednorodzinną.

Dzięki przyszłej ustawie nie będzie trzeba załączać do projektu budowlanego oświadczeń: o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków, a także o warunkach przyłączenia budynku do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych oraz telekomunikacyjnych. Zbędne będą również oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną, z wyjątkiem dróg wojewódzkich i krajowych.

Projekt znosi też obowiązek zgłoszenia przez inwestora terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Regulacja zakłada ponadto, że urząd administracji architektoniczno-budowlanej będzie miał 14 dni na ocenę formalną wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę i ewentualne skierowanie pisma o uzupełnienie braków formalnych. Obecne przepisy nie przewidują żadnych terminów na przeprowadzenie tej oceny.

Według Banku Światowego obecnie wymóg uzyskania decyzji o pozwolenie na użytkowanie domu wielorodzinnego czy magazynu zajmuje 74 dni. Obowiązek ten zostanie zastąpiony zgłoszeniem zakończenia robót budowlanych, od którego urząd może złożyć sprzeciw w ciągu 14 dni, co - zdaniem MTBiGM - oznacza skrócenie procedur o 60 dni.

Czytaj więcej w Money.pl
Handel w niedzielę za zgodą pracowników? Zgodnie z propozycją posłów, zakaz objąłby hipermarkety, ale nie dotyczyłby małych, prywatnych sklepów.
Bunt sędziów? Nie chcą forsowanych zmian Krajowa Rada Sądownictwa sprzeciwia się poselskiemu projektowi ustawy, który w jej ocenie radykalnie rozszerza nadzór administracyjny ministra sprawiedliwości nad sądami.
Koniec z polowaniem na kieszeń obywatela Do Sejmu trafił projekt Ruchu Palikota przewidujący m.in. odebranie straży miejskiej prawa do karania za nieprawidłowe parkowanie oraz do przeprowadzania kontroli fotoradarowej.
prawo budowlane
prawo
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)