Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydenci Polski i Francji o współpracy w dziedzinie europejskiej obronności

0
Podziel się:

O wzmocnieniu współpracy polsko-francuskiej w dziedzinie obronności mówili prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i Francois Hollande.

Prezydenci Polski i Francji o współpracy w dziedzinie europejskiej obronności
(Agencja SE/East News)

Na potrzebę wzmocnienia współpracy polsko-francuskiej w dziedzinie europejskiej obronności wskazali w Paryżu prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i Francois Hollande. Komorowski zachęcał Francuzów do inwestowania w Polsce, m.in. w przemysł obronny.

Komorowski oświadczył ponadto: _ Bardzo liczę na umocnienie Trójkąta Weimarskiego (Polska, Francja, Niemcy) jako formuły istotnej zarówno w ramach UE, jak i w relacjach bezpośrednich polsko-francuskich _. Chwilę wcześniej również prezydent Francji wyraził wolę, by współpraca w ramach Trójkąta przebiegała _ coraz bardziej aktywnie _. _ Chcielibyśmy ożywić współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego, dlatego wizyta państwowa polskiego prezydenta we Francji ma tak duże znaczenie _ - powiedział Hollande.

Wizyta polskiego prezydenta w Paryżu przypada w 68. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Nawiązał do tego Hollande, rozpoczynając swą wypowiedź na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem RP: _ Trzeba powiedzieć, że nasze kraje łączy prawdziwa przyjaźń. Mamy wspólną historię. Łączy nas przyjaźń, która kształtowała się w walce _.

_ - Wspólnie z prezydentem Polski 8 maja znajdziemy się pod Łukiem Tryumfalnym, by oddać cześć żołnierzom Polski, którzy walczyli za naszą wolność. Wspólnie walczyliśmy też przeciwko faszystowskim Niemcom. Dlatego też myślimy o wszystkich tych tragediach, które miały miejsce w Polsce; mam tu na myśli przede wszystkim getto w Warszawie _ - podkreślił Hollande.

Jak dodał, Polskę i Francję łączy też czas Solidarności, kiedy _ wielu intelektualistów francuskich stanęło po stronie tego ruchu _.

_ - Od czasu mojego wyboru chciałem nadać nową jakość relacjom polsko-francuskim. Chciałem, aby rozpoczął się nowy etap tej przyjaźni i współpracy w wymiarze gospodarczym, przemysłowym, obronnym, wojskowym _ - podkreślił francuski prezydent. Jak dodał, dowodem dobrej współpracy naszych krajów było m.in. poparcie ze strony Polski dla interwencji Francji w Mali.

Komorowski podziękował francuskiemu prezydentowi za _ uruchamianie różnych form zbliżenia polsko-francuskiego _. _ Z polskiego punktu widzenia ten rok prezydentury pana prezydenta Hollande'a jest rokiem niesłychanie udanym. Jeszcze chyba nigdy relacje polsko-francuskie nie były tak bogate nie tylko w deklaracje, ale również w dokonania _ - oświadczył Komorowski.

Ważnym tematem w wypowiedziach obu prezydentów była polsko-francuska współpraca w dziedzinie europejskiej obronności.

Hollande przypomniał, że Polska i Francja współdziałają w ramach partnerstwa strategicznego, co ma wymiar zarówno polityczny, jak i przemysłowy. _ Dotyczy to zwłaszcza kwestii obronności. (...) Chcemy, aby Polska i Francja tworzyły wspólnie Europę obronności _ - podkreślił Hollande. Zwrócił uwagę, że przy okazji wizyty polskiego prezydenta zaplanowano również rozmowy ministrów obrony obu krajów.

Także Komorowski zadeklarował, że przywiązuje dużą wagę do wzmocnienia współpracy polsko-francuskiej w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Według niego szansą na takie współdziałanie jest proces modernizacji polskich sił zbrojnych.

Za szczególnie istotne Komorowski uznał wypełnienie _ podpisanego parę lat temu strategicznego partnerstwa konkretną treścią zarówno z obszaru czystej polityki, spraw gospodarczych, ale także w zakresie kwestii bezpieczeństwa i obrony _.

Jak zaznaczył, istnieje _ perspektywa szukania obszaru współpracy przemysłowej _ ze względu na trwający proces modernizacji polskich sił zbrojnych i _ zaawansowane projekty modernizacyjne, które mogą być realizowane wspólnie lub w oparciu o technikę francuską _. _ Zachęcamy do zainteresowania i zaangażowania firmy francuskie _ - apelował polski prezydent.

Komorowski powiedział, że bardzo wysoko ocenia współpracę ministrów obrony Trójkąta Weimarskiego. _ - Bardzo chcemy ją wzmacniać po to, aby idee przenosić na język konkretów, jeśli chodzi o wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony _ - zaznaczył. Wyraził przekonanie, że _ Trójkąt Weimarski może odegrać bardzo istotną rolę - także na poziomie prezydenckim - dla budowania akceptacji dla wizji wspólnego europejskiego systemu obronnego _. _ Aby było możliwe realne pogłębienie (współpracy) w obszarze wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, musi być oczywiście postęp w zakresie umocnienia wspólnej polityki zagranicznej tak, aby istniała równowaga między wspólnie podejmowanymi decyzjami i posiadaniem wspólnych zdolności obronnych, czy reagowaniem na zaistniałe kryzysy _ - zaznaczył Komorowski.

Jego zdaniem bardzo ciekawą kwestią - w ramach współpracy weimarskiej - jest też uruchomienie dyskusji o zmianach europejskiej strategii obronnej i bezpieczeństwa. _ W Polsce i we Francji zakończyły się właśnie dyskusje nad strategiami narodowymi i jest to dobry moment, żeby podjąć rozmowę, czasami może konfrontację pewnych idei i koncepcji, ale szukać także wspólnego ogólnoeuropejskiego mianownika i na to stawiam _ - podkreślił polski prezydent.

Zdaniem Komorowskiego _ bardzo mocny tandem francusko-niemiecki, który do tej pory napędzał Europę, w dalszym ciągu będzie mechanizmem budującym nowe szanse także na pogłębienie integracji europejskiej _. _ Polska chce być uczestnikiem i partnerem w tych działania, stąd takie znaczenie Trójkąta Weimarskiego _ - podkreślił.

Jak zaznaczył, UE potrzebuje wewnętrznie zbalansowanej polityki. _ To jest pytanie o pozycję najważniejszych krajów UE, i Francji i Niemiec. Być może Polska może być elementem wzmacniającym wewnętrzną równowagę UE _ - ocenił Komorowski. Dodał, że leżałoby to w interesie Polski, ale też Niemiec i Francji oraz całej UE.

W późniejszej wypowiedzi dla polskich dziennikarzy Komorowski nawiązując do tego wątku zaznaczył, że Polska jest dzisiaj krajem docenianym i szanowanym ze względu na sukces gospodarczy i polityczny, polegający m.in. na tym, że jesteśmy członkiem UE i NATO.

_ Jesteśmy pożądanym partnerem w różnych bataliach europejskich, mamy mocną pozycję gospodarczą, jesteśmy krajem stabilnym politycznie i wiarygodnym gospodarczo, co powoduje, że możemy przejawiać racjonalne aspiracje do odgrywania większej roli politycznej w ramach UE i możemy z większą odwagą budować nasze relacje z całą UE oraz z poszczególnymi krajami, także wiodącymi, takimi jak Francja i Niemcy _ - powiedział Komorowski.

Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 r. przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumasa, Hansa-Dietricha Genschera oraz nieżyjącego już Krzysztofa Skubiszewskiego. Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi.

Komorowski powtórzył podczas wtorkowej konferencji, że czas do 2015 r. Polska wykorzysta, by spełnić kryteria wejścia do strefy euro i odbudować akceptację społeczną dla przyjęcia tej waluty. Według niego decyzja w sprawie przystąpienia do euro zapadnie po wyborach w 2015 r.

Z kolei Francois Hollande podkreślał, że to Polska określi moment swojego ewentualnego uczestnictwa w strefie euro. _ To jest jej odpowiedzialność i wolna wola _ - dodał francuski prezydent. _ Uważam, że Polska potencjalnie ma wszystkie warunki, aby któregoś dnia wejść do strefy euro, natomiast musi się to łączyć także z podjęciem ważnych decyzji _ - zaznaczył Hollande.

Podkreślił też, że jego wolą i przedmiotem starań jest, aby Polska - mimo że nie należy jeszcze do strefy euro - _ mogła być włączona we wszystkie decyzje podejmowane w Europie _.

Tematem rozmów obu prezydentów były też kwestie gospodarcze. Hollande zaznaczył, że współcześnie polsko-francuska przyjaźń nakierowana jest na rozwijanie gospodarki europejskiej i integracji UE. _ Firmy francuskie zainwestowały dużo w Polsce i chciałbym, aby ten poziom inwestycji został jeszcze bardziej wzmocniony. Chciałbym, aby francuskie przedsiębiorstwa były jeszcze mocniej obecne na rynku polskim _ - dodał francuski prezydent.

Z kolei Komorowski zaznaczył, że Polska bardzo wysoko ocenia poziom zaangażowania kapitału francuskiego w naszym kraju. _ Chcielibyśmy, aby był on jeszcze większy także z względu na korzystne warunki inwestowania w naszym kraju _ - dodał.

Z Pałacu Elizejskiego Komorowski udał się do Pałacu Potockich, który jest siedzibą Paryskiej Izby Handlu i Przemysłu, na spotkanie z francuskimi przedsiębiorcami. Prezydent zachęcał do inwestowania w naszym kraju, wskazując m.in. na nasze sukcesy w walce z kryzysem gospodarczym, wysoki poziom wykształcenia polskich obywateli.

Prezydent Komorowski, który wraz z małżonką Anną przybył z dwudniową wizytą do Francji, w środę weźmie udział w obchodach 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaiskrzyło między Komorowskim a Hollandem Prezydencki doradca zdradza Money.pl, szczegóły ostatniej rozmowy przywódców Polski i Francji.
Oto główny cel wizyty prezydenta we Francji Bronisław Komorowski, któremu towarzyszy żona Anna, spotka się między innymi z prezydentem Francois Hollande'em oraz weźmie udział w obchodach 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)