Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Profanacja w Jedwabnem. Policja prosi o pomoc

0
Podziel się:

Policja prosi ludność Podlasia o pomoc w ustaleniu faktów w sprawie zniszczenia pomnika w Jedwabnem.

Profanacja w Jedwabnem. Policja prosi o pomoc
(PAP/ Artur Reszko)

Na obelisku, który wzniesiono 10 lat temu w miejscu zamordowania w 1941 roku kilkuset miejscowych Żydów, zauważono faszystowskie symbole i antysemickie napisy.

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski podkreśla, że policjanci podjęli wszystkie czynności śledcze, ale ważna jest każda informacja na temat zajścia w Jedwabnem. Sokołowski nie chciał jeszcze mówić o motywach sprawcy zniszczenia pomnika.

Rzecznik przyznał, że policja bierze pod uwagę wiele hipotez w tym, że zniszczenia dokonał sprawca innych aktów wandalizmu na Podlasiu. W ostatnim czasie ktoś zamalował farbą dwujęzyczne polsko-litewskie tablice z nazwami miejscowości.

Pracownicy Komunalnego Zakładu Budżetowego w Jedwabnem usuwali dziś napisy i faszystowskie symbole, namalowane przez nieznanych sprawców na pomniku upamiętniającym ofiary mordu sprzed 70 lat.

Pomnik w Jedwabnem ustawiono 10 lat temu, przed uroczystościami w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. Wówczas ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię. Sprawa Jedwabnego wywołała bardzo szeroką dyskusję społeczną.

Wandale zamalowali zieloną farbą, znajdujące się na pomniku napisy w języku polskim i hebrajskim. Na elementach okalających obelisk napisano dużymi literami: _ Nie przepraszam za Jedwabne _ oraz _ Byli łatwopalni _. Były tam też swastyki i symbole SS.

Zniszczenia były na pomniku oraz na ogrodzeniu z kamiennych bloczków. Ogrodzenie stoi na obrysie dawnej stodoły, w której 10 lipca 1941 roku spalono Żydów.

Postępowanie w sprawie zniszczenia pomnika prowadzą łomżyńscy policjanci, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Łomży. Jak powiedziała rzeczniczka łomżyńskiej prokuratury okręgowej Maria Kudyba, dotyczy ono znieważenia pomnika oraz publicznego propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych.

Śledztwa dotyczące różnych podobnych incydentów w regionie nadzoruje zespół w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, która zajmuje się także m.in. sprawą zamalowania litewskich nazw miejscowości na 28 tablicach w gminie Puńsk na Suwalszczyźnie, licznie zamieszkiwanej przez mniejszość litewską, faszystowskimi napisami na synagodze w Orli oraz podpaleniem Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.

Napis na pomniku w Jedwabnem w języku polskim, hebrajskim i jidysz głosi: _ Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Jedwabne 10 lipca 2001 roku _. Według śledztwa IPN mordu co najmniej 340 Żydów w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku dokonała grupa ich polskich sąsiadów. IPN przyjął, że to polska ludność miała w tej zbrodni - jak to określono - _ rolę decydującą _, ale _ można założyć _, że jej inspiratorami byli Niemcy.

Czytaj więcej o stosunkach polsko-żydowskich w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t74601.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzisiaj;mija;70;lat;od;tragedii;w;jedwabnem,73,0,870217.html) Dzisiaj mija 70 lat od tragedii w Jedwabnem Zdaniem prof. Władysława Bartoszewskiego Polacy zrobili bardzo dużo na rzecz pojednania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t100805.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ksiazka;grossow;nie;zniewaza;polakow,35,0,824355.html) Książka Grossów nie znieważa Polaków Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie znieważania narodu polskiego i nawoływania do nienawiści w _ Złotych żniwach _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)