Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przemoc seksualna. Można ją ograniczyć "dzięki edukacji"

0
Podziel się:

Jak wynika z danych WHO, blisko połowa aktów przemocy seksualnej w UE dokonywana jest na dziewczętach poniżej 16. roku życia.

Przemoc seksualna. Można ją ograniczyć "dzięki edukacji"
(Innershadows/iStockphoto)

Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton przekonuje, że zjawisko to można w dużej mierze ograniczyć, m.in. prowadząc rzetelną edukację seksualną.

Od 25 listopada do 10 grudnia trwa międzynarodowa kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet. Przy tej okazji Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton oraz Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zwracają uwagę na problem przemocy seksualnej.

Organizacje przypominają, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) blisko połowa aktów przemocy seksualnej, do których dochodzi w Unii Europejskiej, dokonywana jest na dziewczętach do 16. roku życia. Zachowania, które mają na celu zaangażowanie drugiej osoby w aktywność seksualną bez jej zgody, dotyczą w dużej mierze dzieci i młodzieży.

Potwierdza to doświadczenie Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton - jak wynika ze zgłoszeń młodych osób do telefonu zaufania, który prowadzi organizacja, przemoc seksualna wśród młodzieży jest zjawiskiem bardzo częstym. Występuje w wielu formach, m.in. gwałtu, molestowania, przemocy na randkach, braku akceptacji dla osobistych granic, żądania seksu w zamian za miłość lub przyjaźń. Dochodzi do niej najczęściej w relacjach intymnych - młode dziewczęta są szantażowane emocjonalnie przez swoich partnerów, zmuszane do współżycia.

Organizacje alarmują, że coraz powszechniejsze stają się nowe formy tego zjawiska, takie jak cyberprzemoc (przemoc w internecie) i seksting (przesyłanie sobie erotycznych zdjęć i filmów przez telefon).

_ - Przemoc seksualna wobec kobiet i dziewcząt to współcześnie jedno z najpoważniejszych naruszeń praw człowieka. Problem przemocy seksualnej dotykającej młodych ludzi jest niezwykle istotny ze względu na fakt, iż dochodzi do niej w szczególnym okresie ich życia. Doświadczenie przemocy seksualnej może mieć dramatyczny wpływ na młodą osobę nie tylko w momencie, w którym jej doświadcza. Może także wpłynąć na jej dalszy rozwój i utrudnić jej wejście w dorosłość _ - podkreślają organizacje w komunikacie przesłanym PAP.

Ich zdaniem młodzież, a w szczególności dziewczęta, musi zostać potraktowana jako wyjątkowa grupa, która jest szczególnie narażona na agresję i przemoc seksualną. W regulacjach i programach na rzecz przeciwdziałania przemocy seksualnej oraz przemocy ze względu na płeć trzeba uwzględnić specjalne zapisy odzwierciedlające specyfikę sytuacji młodych osób.

Organizacje podkreślają, że przemoc seksualna to zjawisko, które w dużej mierze można ograniczyć, trzeba jednak podjąć odpowiednie działania. Pierwszym i absolutnie podstawowym krokiem jest wprowadzenie rzetelnej edukacji seksualnej do szkół oraz dla młodzieży, która nie uczy się już w szkole.

_ Jest to najważniejszy środek zapobiegawczy, chroniący młodzież przed przemocą seksualną, co pokazują wyniki licznych badań oraz rekomendacje międzynarodowych organizacji zajmujących się zdrowiem i prawami człowieka, takich jak WHO czy ONZ. Poprzez odpowiednią edukację przekazuje się rzetelną wiedzę na temat tego, czym jest przemoc, jak na nią reagować i jak stawiać granice _ - podkreślono w komunikacie.

Organizacje przekonują, że aby wyeliminować źródła przemocy seksualnej, konieczne jest również zwalczanie szkodliwych mitów i stereotypów dotyczących płci, które pochwalają bądź przyzwalają na to zjawisko, a także promowanie pozytywnych wzorców relacji opartych na wzajemnym szacunku.

Apelują do rządu o wprowadzenie rzetelnej edukacji seksualnej oraz zapewnienie realnego dostępu do natychmiastowej pomocy dla osób doświadczających przemocy seksualnej, obejmującej pakiet niezbędnych świadczeń medycznych, np. dostęp do antykoncepcji awaryjnej, niezbędnej do tego, aby uniknąć dramatycznych konsekwencji przemocy seksualnej, czyli niechcianej ciąży.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)