Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo wyborcze
08.01.2011 14:09

PSL chce samorządowców w Senacie

Polskie Stronnictwo Ludowe ma nowe propozycje dotyczące prawa wyborczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PSL złoży w Sejmie projekt zmian w prawie wyborczym, który umożliwi samorządowcom start w wyborach do Senatu - zapowiedział prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak.

Zdaniem Pawlaka po podjęciu w minionym tygodniu przez parlament decyzji o wprowadzeniu jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu _ warto odpuścić taki mechanizm niepozwalający samorządom uczestniczyć w życiu całego kraju _.

_ - Wydaje się, że zarówno wójtowie, burmistrzowie, starostowie, prezydenci miast, którzy uzyskali wspaniałe poparcie społeczne, mogliby być senatorami, bo dzięki temu będą przenosili swoje doświadczenia i pragmatyzm z samorządu do działań legislacyjnych w wymiarze krajowym _ - powiedział Pawlak dziennikarzom przy okazji dzisiejszego spotkania działaczy samorządowych PSL.

Wicepremier nie wykluczył, że w projekcie ludowców znajdzie się zapis umożliwiający samorządowcom ubieganie się także o mandat poselski.

_ - Kiedyś było takie idealistyczne myślenie, że posłowie zawodowi będą lepsi, od tego czasu autorytet Sejmu bardzo podupadł, a posłowie zostali sztucznie oddzieleni od realiów życia Polaków (...). Oddzielenie posłów i senatorów od pracy zawodowej doprowadziło raczej do pogorszenia jakości stanowionego prawa i pogorszyło oceny społeczne parlamentu _ - ocenił.

Zasada niełączenia mandatu samorządowca z mandatem posła i senatora została wprowadzona w 2001 roku przez nowelizację ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

W III kadencji Sejmu, ostatniej, kiedy obowiązywały jeszcze stare przepisy, było ponad 100 posłów, którzy byli samorządowcami. Znaczną, bo ponad 60-osobową grupę takich posłów wprowadziła do Sejmu AWS. SLD miał 24 posłów pełniących też funkcje w samorządach. Samorządowcem był co trzeci z 60 posłów UW; najmniej - bo trzech działaczy samorządowych - wprowadziło wtedy do parlamentu PSL.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t47412.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;chce;sie;dogadac;z;prezydentem,56,0,745272.html) Fedak chce się dogadać z prezydentem Minister pracy i polityki społecznej proponuje rozmowy na temat łączenia emerytury i pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;zdecyduje;o;parytetach,159,0,743583.html) Prezydent zdecyduje o parytetach Na początku grudnia Sejm przyjął ustawę, która ma zwiększyć udział kobiet w wyborach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/to;juz;definitywny;koniec;wyborow;samorzadowych,118,0,740726.html) To już definitywny koniec wyborów samorządowych Państwowa Komisja Wyborcza podała wynikach w ostatnich 10 gminach.
Tagi: prawo wyborcze, samorząd, wybory, prawo, wyborcze, zmiana, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz