Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum w sprawie autonomii Śląska

0
Podziel się:

Blisko 1,7 tys. osób wzięło wczoraj udział w sondażowym prareferendum w sprawie przywrócenia autonomii Górnego Śląska.

Referendum w sprawie autonomii Śląska
(PAP/Andrzej Grygiel)

Blisko 1,7 tys. osób wzięło wczoraj udział w sondażowym prareferendum w sprawie przywrócenia autonomii Górnego Śląska, zorganizowanym w Pszczynie przez Ruch Autonomii Śląska (RAŚ). Ideę autonomii poparło 96,4 proc. głosujących.

Zgodnie z intencją RAŚ, w ciągu najbliższych 10 lat powinno dojść do zmiany polskiej konstytucji oraz wiążącego referendum w sprawie autonomii polskich regionów. Celem organizacji jest doprowadzenie do niej legalną drogą w 2020 r. Na razie RAŚ organizuje prareferenda, które mają promować ideę autonomii, a także idee społeczeństwa obywatelskiego, gdzie ważne dla obywateli decyzje podejmowane są właśnie w drodze referendów.

Pszczyńskie głosowanie było drugim takim przeprowadzonym w regionie. W pierwszym, zorganizowanym na początku lipca w Lędzinach i Imielinie w pow. bieruńsko-lędzińskim, zagłosowało ponad 1,3 tys. osób. Ideę autonomii poparło ponad 98 proc. W Lędzinach głosy oddało 4 proc. uprawnionych mieszkańców, a w Imielinie do urn poszło ich ok. 10 proc.

Podobnie jak przy pierwszym prareferendum, głosujący w Pszczynie odpowiadali na pytanie: _ Czy jesteś za przywróceniem Górnemu Śląskowi autonomii, którą posiadał w Polsce w okresie międzywojennym? _ Na karteczkach do wyboru były odpowiedzi: _ tak _ lub _ nie _. Oddać swój głos mógł każdy - osobno liczeni byli mieszkańcy powiatu pszczyńskiego oraz wszyscy pozostali. Żeby wziąć udział w głosowaniu trzeba było wylegitymować się i podać swoje dane.

Jak powiedział po podliczeniu głosów współorganizator przedsięwzięcia, wiceprzewodniczący koła RAŚ w powiecie mikołowskim Michał Gołosz, odniesienie liczby 888 osób głosujących mieszkańców Pszczyny, do około 17 tys. osób uprawnionych do udziału w wyborach tamtejszej rady miasta, daje frekwencję na poziomie prawie 5 proc., co - jak ocenił - jest wynikiem satysfakcjonującym.

Gołosz przytoczył przykład podobnych prareferendów promujących w Katalonii ideę niepodległości tego regionu, w których frekwencja również wynosiła około 5 proc. _ - Myślę, że jako promocja idei autonomii Śląska, ta impreza sprawdziła się _ - uznał.

Spośród 888 głosujących mieszkańców Pszczyny, za autonomią Śląska było 850, 38 wyraziło swój sprzeciw wobec tej idei. Prócz pszczynian, w referendum wzięły udział 802 osoby spoza tego miasta - w tej grupie 779 było za, a 23 przeciw.

Więcej o autonomii Śląska czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojewoda;slaski;zazadal;wykreslenia;z;rejestrow;ras,253,0,877821.html) Ruch Autonomii Śląska. Jest reakcja wojewody Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk z PO, który informacje o swoim członkostwie w Ruchu Autonomii Śląska nazywa insynuacjami, zażądał usunięcia swoich danych z rejestrów stowarzyszenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t94389.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katowice;marsz;zwolennikow;autonomii,132,0,874116.html) Zwolennicy autonomii przeszli przez Katowice W czasie marszu dominowały flagi w barwach Górnego Śląska, żółto-błękitne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/slask;bedzie;za;autonomia;regionu,55,0,865335.html) Śląsk będzie za autonomią regionu? Ruch Autonomii Śląska zorganizował referendum w sprawie autonomii. Wyniki są jednoznaczne. Czy cały region tak myśli?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)