Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rocznica Powstania Warszawskiego. Wspomnienie

Mija 67 lat od dnia wybuchu Powstania Warszawskiego. To była jedna z największych akcji zbrojnych podziemia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Mija 67 lat od dnia wybuchu Powstania Warszawskiego. To była jedna z największych akcji zbrojnych podziemia. Powstanie miało doprowadzić do wyzwolenia stolicy, było elementem akcji _ Burza _.

Na zdjęciu gen. Zbigniew Ścibor-Rylski podczas mszy św. odprawionej w intencji poległych powstańców

1 sierpnia 1944 roku nastał tak długo oczekiwany dzień wolności - wspomina generał Zbigniew Ścibor-Rylski: - _ To była wielka radość, wielka euforia. Pamiętam, jak w pierwsze godziny powstania naprawdę czuliśmy się wolni. _

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA ŚCIBORA-RYLSKIEGO:

_ Po raz pierwszy do wielu lat mieszkańcy stolicy mogli czuć się Polakami _ - dodaje Zbigniew Ścibor-Rylski. - _ Warszawa była wtedy wolna, wszędzie biało-czerwone flagi na wszystkich balkonach, oknach. Wszyscy myśleli, że to koniec wojny. Wydawało się, że powstanie uda się. _

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA ŚCIBORA-RYLSKIEGO:

Dziś główne uroczystości odbędą się na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach przed pomnikiem Gloria Victis.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t102974.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stolica;oddaje;hold;powstancom,48,0,650544.html) Stolica oddaje hołd powstańcom O godzinie 17. w całej Warszawie rozległ się dźwięk syren alarmowych. Na minutę zatrzymany został ruch drogowy, na chodnikach stanęli także przechodnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t74592.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/radoslaw;sikorski;narazil;sie;pis;przez;wpis;o;powstaniu;warszawskim,223,0,883935.html) Minister znowu naraził się PiS. Na Twitterze - _ Nazywanie Powstania Warszawskiego narodową katastrofą uważamy za niedopuszczalne, zwłaszcza w przededniu kolejnej rocznicy jego wybuchu _ - oświadczyli radni klubu PiS w radzie Warszawy.
Tagi: rocznica powstania warszawskiego, powstanie warszawskie, rocznica, kraj, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz