Notowania

wiadmomości
02.03.2013 13:41

Sabaton w Polsce. Spotkanie z szefem MON

Sabaton to szwedzka grupa wykonująca muzykę z pogranicza pover i havy metalu, która powstała w 1999 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się z członkami szwedzkiej grupy Sabaton. Minister podziękował muzykom za nagranie utworów _ 40:1 _ o bitwie pod Wizną i _ Uprising _ - o powstaniu warszawskim. *

Sabaton to szwedzka grupa wykonująca muzykę z pogranicza pover i havy metalu, która powstała w 1999 roku. Do 2012 roku zespół wydał sześć albumów studyjnych. W 2006 i 2007 roku zostali uznani za najlepszy zespół hardrockowy w Szwecji. Grupa wielokrotnie występowała w Polsce.

_ Sabaton nagrał takie dwa ważne dla nas utwory propagujące wysiłek polskiego żołnierza - w 2008 roku "40:1" z albumu "The Art of War" o bitwie pod Wizną z 1939 roku i utwór poświęcony Powstaniu Warszawskiemu - "Uprising" z "Coat of Arms" w 2010 roku. Dla nas to jest taki znak, że tradycja polskiego żołnierza jest znana nie tylko w naszym kraju, ale doceniają go też Skandynawowie, którzy nie do końca muszą się przecież identyfikować z naszą historią. To jest ważne _ - powiedział dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON Jacek Walczak.

_ - Sabaton jest zespołem ze skandynawskiego kręgu kulturowego. Są bardzo popularni w Niemczech. Jak na koncertach wokalista owinięty biało-czerwoną flagą śpiewa o bitwie pod Wizną, to niemiecka publiczność śpiewa razem z nimi tę piosenkę o bohaterstwie polskich żołnierzy, którzy walczyli z hitlerowcami na początku września 1939 roku. To znaczące. To samo z piosenką o powstaniu warszawskim. To nie jest takie powszechne wśród polskich muzyków, twórców kultury masowej, żeby mówić o tym, że polski żołnierz to bohater. Pod Wizną Niemców było 40 razy więcej niż Polaków - stąd tytuł utworu, a jednak Polacy się utrzymali _ - mówił Walczak.

Zobacz teledysk do utworu _ Uprising _:

Jak powiedział, w spotkaniu wzięło udział czterech muzyków, oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Wizna 1939, którzy je zaaranżowali. Minister podziękował zespołowi za kultywowanie pamięci o polskim wojsku. W spotkaniu wziął też udział wiceminister Waldemar Skrzypczak, który wystąpił w teledysku Sabatona do piosenki o powstaniu warszawskim, jako jeden z polskich dowódców.

_ - Czy minister słucha Sabatona? Nie wiem, czy na co dzień. Ale w czasie spotkania mówił, że podczas podpisywania w zeszłym roku pośmiertnych awansów dla uczestników bitwy pod Wizną brzmiał mu w uszach utwór "40:1" _ - dodał Walczak.

Czytaj więcej w Menstream.pl
Możesz ruszyć w trasę z zespołem Akurat Zespół "Akurat" na swoim koncie facebookowym ogłosił niecodzienny konkurs na klip do swojego utworu.
Przyjaźni się ze Stingiem. Botti kończy 50 lat i będzie w Polsce Przez krytyków muzycznych i publiczność na całym świecie uznawany jest za wirtuoza trąbki. W tym roku kończy 50 lat i ciągle jest do wzięcia!
Przebój Aerosmith zostanie hymnem? - Nie wydaje mi się, żeby ta piosenka była wystarczająco dobra na hymn czegokolwiek - komentuje pomysł Jonathan Richman.
Tagi: wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz