Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD walczy o pomnik w Koszalinie

0
Podziel się:

Monument odsłonięty 4 marca 1965 r. ma być w ramach planowanej przebudowy placu przeniesiony z centrum do parku koło amfiteatru.

SLD walczy o pomnik w Koszalinie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD w Koszalinie (Zachodniopomorskie) apeluje do popieranego przez PO prezydenta miasta Piotra Jedlińskiego o pozostawienie na placu przed ratuszem pomnika _ Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy _, który postawiono w 20. rocznicę zajęcia miasta przez Armię Czerwoną.

[Na zdjęciu poseł SLD Stanisław Wziątek]

Monument odsłonięty 4 marca 1965 r. ma być w ramach planowanej przebudowy placu przeniesiony z centrum do parku koło amfiteatru.

SLD jest temu przeciwny. Jak napisano w apelu do prezydenta, _ sam pomnik, jak i miejsce jego usytuowania stanowią dla zdecydowanej większości mieszkańców Koszalina i społeczności Pomorza Środkowego szczególną wartość i mają historyczne znaczenie _.

Pomnik - według Sojuszu - potwierdza poprzez umieszczony na nim napis, że _ byliśmy tu jako plemiona słowiańskie od zawsze (), jesteśmy tu, bo tak zgodnie z historyczną prawdą zdecydowali przywódcy koalicji antyhitlerowskiej, () będziemy, bo tu jest nasz dom - Polska _.

Na wtorkowej konferencji prasowej poseł SLD Stanisław Wziątek powiedział, że Sojusz _ z szacunkiem odnosi się do tych wszystkich działań, które podejmują władze miasta w odniesieniu do remontów, modernizacji, do upiększania Koszalina, bo takie działania są potrzebne _. _ Ale tak samo potrzebne jest coś, co stanowi o naszej wartości, o naszej tożsamości i pewne idee nie mogą być naruszane, dlatego uważamy, że pomnik powinien być odpowiednio wkomponowany w nową aranżację placu _ - zaznaczył.

To drugi protest dotyczący planowanych przenosin monumentu. Pod koniec czerwca Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina przyjęło uchwałę, w której zaapelowało _ o zachowanie pomnika w obecnym kształcie i miejscu jako symbolu odbudowy Koszalina po 1945 r. oraz budowy polskiego miasta _.

Miasto na razie swoich planów nie zmienia. Jak powiedział zastępca rzecznika ratusza Grzegorz Śliżewski, prezydent konsultował nową lokalizację pomnika m.in. z pierwszymi mieszkańcami powojennego Koszalina i spotkała się ona z ich akceptacją.

Pomnik - tworzony przez trzy pionowe betonowe słupy o wysokości 10 metrów, połączone opaską z płaskorzeźbą piastowskiego orła i napisem _ Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy _ - jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Koszalina. Odbywa się przy nim wiele uroczystości.

Obok niego odbywały się również happeningi: w 2007 r. w ramach protestu przeciwko nieutworzeniu woj. środkowopomorskiego przykuł się do niego łańcuchami jeden z byłych radnych miasta, natomiast w zeszłym roku monument został obwiązany banerami w ramach artystycznej interwencji, która była elementem Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Koszart.

Pomnik zaprojektował rzeźbiarz Michał Józefowski oraz architekci Andrzej Lorek i Andrzej Katzer. Przed pomnikiem umieszczono płytę z napisem _ XX rocznica wyzwolenia Koszalina - 4 III 1965 r. _, zaś obok niego płaskorzeźbę z ustanowionym w 1959 r. herbem Koszalina - to trzymający w ręku chorągiew pomorską rycerz na koniu.

Pod monumentem - jak podaje w książce _ Pomniki Koszalina _ Leszek Laskowski - złożone są urny z ziemią z pobojowisk 1945 r. na Pomorzu Środkowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Zdrojewski o pomniku w Smoleńsku. Nowe fakty Autorzy pomnika ofiar katastrofy polskiego TU-154M pod Smoleńskiem w połowie lipca uzyskają dostęp do terenu, na którym stanie ten monument.
To zbadają, zanim stanie pomnik w Smoleńsku - Szanse na postawienie pomnika w Smoleńsku na 10 kwietnia przyszłego roku stoją pod znakiem zapytania - uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jednak sama lokalizacja pomnika, który ma stanąć w miejscu katastrofy, nie jest kwestionowana.
Spalił się w geście protestu. Dostał pomnik Czarny, ponad dwumetrowy obelisk, stanął przy jednej z bram Stadionu Narodowego, przy powstałej niedawno ulicy Ryszarda Siwca.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)