Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Statystyki wypadków mniej tragiczne

0
Podziel się:

W porównaniu z ubiegłym rokiem statystyki są mniej tragiczne, a liczby zabitych i nietrzeźwych spadły niemal o połowę.

Statystyki wypadków mniej tragiczne
(Artur Barbarowski/East News)
bEUgrzFN

70 wypadków, pięć osób zabitych i 91 rannych - to bilans Wielkiego Piątku, pierwszego dnia przedłużonego świątecznego weekendu na polskich drogach. Policja zatrzymała 279 kierujących po alkoholu.

Jak poinformował dziś nadkom. Robert Horosz z zespołu prasowego Komendy Policji, w porównaniu z ubiegłym rokiem statystyki są mniej tragiczne, a liczby zabitych i nietrzeźwych spadły niemal o połowę. W Wielki Piątek w 2012 r. zginęło dziewięć osób, a 109 zostało rannych; zatrzymano wtedy 438 nietrzeźwych kierowców.

_ - Paradoksalnie prawdopodobnie duży wpływ na statystyki w tym roku miała fatalna pogoda. Ludzie, patrząc na to, jak jest na zewnątrz, albo jeździli ostrożniej, albo część się wystraszyła i przesiadła się do środków masowej komunikacji lub została w domach _ - powiedział Horosz.

bEUgrzFP

W piątek, jak zawsze przed świętami, główne drogi były zakorkowane. Policjanci apelują, by nie odkładać powrotów ze świąt na ostatnią chwilę. _ Wtedy na pewno drogi będą bardziej przejezdne, będzie łatwiej, mniej nerwowo i bezpieczniej _ - powiedział Horosz.

Od piątku jest więcej patroli drogówki, szczególnie na wylotówkach, trasach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tam, gdzie funkcjonariusze spodziewają się łamania przepisów. Policjanci kontrolują m.in. prędkość i stan techniczny pojazdów. Zwracają też uwagę na trzeźwość oraz to, czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach.

Policja zapowiada, że nie będzie pobłażania dla tych, którzy usiedli za kierownicą po alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Weekend na drogach. Policjanci sprawdzą... Kończy się przerwa świąteczno-noworoczna, a to oznacza wzmożony ruch na drogach.
Tragedia na drodze. Jedna osoba nie żyje Po zderzeniu busa z ciężarówką zablokowana jest droga krajowa nr 11 w Przygodzicach (wielkopolskie).
Bardzo dobre wiadomości z Unii Europejskiej W 2012 roku liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w UE zmniejszyła się o 9 procent - poinformował wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za transport Siim Kallas.
bEUgrzGq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)