Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Polska-Rosja. Jest pamięć o pomordowanych Polakach

0
Podziel się:

Oficjele złożyli kwiaty i zapalili znicze w polskich miejscach pamięci narodowej m.in. w Petersburgu, Archangielsku i Murmańsku.

Stosunki Polska-Rosja. Jest pamięć o pomordowanych Polakach
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEDBJXpN

Przedstawiciele Ambasady RP w Rosji i reprezentanci rosyjskiej Polonii złożyli kwiaty i zapalili znicze w polskich miejscach pamięci narodowej w tym kraju, oddając hołd Polakom pomordowanym tam w latach stalinizmu.

Polscy dyplomaci z ambasadorem Wojciechem Zajączkowski złożyli kwiaty i zapalili znicze również na miejscu katastrofy polskiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęli prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wraz z parą prezydencką śmierć ponieśli też ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi Tupolewa.

Pracownicy Ambasady RP złożyli kwiaty i zapalili znicze na polskich cmentarzach wojennych w Katyniu i Miednoje, gdzie spoczywają prochy polskich jeńców, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD z rozkazu Józefa Stalina.

bEDBJXpP

Przedstawiciele polskiej Ambasady odwiedzili także symboliczne groby ostatniego dowódcy Armii Krajowej, generała Leopolda Okulickiego _ Niedźwiadka _ oraz zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj Stanisława Jasiukowicza _ Opolskiego _ na Cmentarzu Dońskim w Moskwie.

Na tej starej nekropolii w centrum Moskwy pochowanych jest około 8-10 tys. ofiar stalinowskiego terroru. Są tam również symboliczne groby Okulickiego i Jasiukowicza. W czerwcu 1945 roku sądzono ich w Moskwie w procesie szesnastu, pokazowej rozprawie nad politycznymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie zwabionymi i uprowadzonymi do ZSRR. Okulicki został bezprawnie skazany na 10 lat łagru, a Jasiukowicz - na pięć lat. Obu zamordowano w więzieniu na moskiewskich Butyrkach.

Znicze zapłonęły również przed murem więzienia we Włodzimierzu nad Klaźmą, gdzie był przetrzymywany i gdzie zmarł także skazany w moskiewskim procesie szesnastu (na osiem lat pozbawienia wolności) delegat rządu RP na Kraj Jan Stanisław Jankowski, ps. Doktor i Soból. W więzieniu tym był też przetrzymywany i zmarł duchowny greckokatolicki, archimandryta klasztoru w Uniowie, były egzarcha Rosji i Syberii Klemens Szeptycki, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 2001 roku.

Złożono kwiaty i zapalono znicze w polskich miejscach pamięci narodowej także w Petersburgu, Archangielsku, Murmańsku i innych miastach.

bEDBJXpV

W środę polscy dyplomaci złożyli kwiaty na dawnym poligonie NKWD w Butowie pod Moskwą, który był głównym miejscem kaźni ofiar wielkich stalinowskich czystek z lat 1937-38. Od sierpnia 1937 roku do października 1938 roku rozstrzelano tam 20 tys. 760 ludzi, w tym około 1000 Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDBJXqq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)