Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sukces Polaków w wyborach na Litwie

0
Podziel się

Mniejszość polska nadal będzie rządzić w dwóch rejonach - wileńskim i solecznickim.

Sukces Polaków w wyborach na Litwie
(Bokstaz/Dreamstime)
bEhEWFeJ

Mniejszość polska odniosła duży sukces we wczorajszych wyborach samorządowych na Litwie i nadal będzie rządzić w dwóch rejonach - wileńskim i solecznickim.

Ze wstępnych danych wynika, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie prawie podwoiła stan posiadania w radzie w stołecznym Wilnie. Może tam zdobyć 11 z 51 mandatów. Wcześniej Akcja miała w Wilnie 6 radnych.

W stolicy Litwy prowadzą trzy ugrupowania: koalicja kandydatów niezależnych, której liderem jest były mer Wilna Arturas Zuokas, konserwatyści oraz AWPL. Szef Akcji Waldemar Tomaszewski powiedział, że Polacy liczą na stanowisko mera w stołecznym samorządzie.

bEhEWFeL

Rozmowy na temat powołania koalicji rozpoczną się już dzisiaj. W rejonach wileńskim i solecznickim, gdzie Polacy stanowią większość mieszkańców, AWPL uzyskała zdecydowaną przewagę, czyli - według wstępnych danych - około 75 proc. głosów.

Tomaszewski szacuje, że polska partia uzyska tu 19-20 mandatów w ponad 20-osobowych radach. Według wstępnych danych Głównej Komisji Wyborczej w skali kraju największą liczbę mandatów w wyborach samorządowych zdobyli socjaldemokraci i konserwatyści. Opozycyjna partia socjaldemokratyczna obejmie 326 mandatów, współrządzący konserwatyści - 248. Dokładne dane niedzielnych wyborów samorządowych na Litwie znane będą za tydzień.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;prosi;traktujcie;polakow;lepiej,27,0,772635.html) Komorowski prosi: Traktujcie Polaków lepiej Między Polską a Litwą jest wiele spraw nierozwiązanych - podkreśla prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t79467.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwini;nam;nie;ufaja;kowal;to;rozumie,153,0,772505.html) Litwini nam nie ufają. Kowal to rozumie Eurodeputowany uważa, że stosunki polsko-litewskie popsuły się w ostatnich latach.
bEhEWFfm
KOMENTARZE
(0)