Notowania

wojna w libii
30.08.2011 14:45

Tusk zapowiada pomoc dla Libii

Ogłosi to oficjalnie 1 września, na szczycie w Paryżu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*Polska potwierdzi gotowość do udzielenia Libii pomocy humanitarnej 1 września w Paryżu - zapowiedział w Brukseli premier Donald Tusk. Tego dnia ma być ogłoszone w stolicy Francji zakończenie wojny libijskiej. Tusk mówił też o wspieraniu demokracji w Libii.*

Francja i Wielka Brytania poinformowały, iż 1 września w Paryżu odbędzie się szczyt szefów państw i rządów na temat Libii, którego gospodarzami będą francuski prezydent Nicolas Sarkozy oraz brytyjski premier David Cameron. Swój udział w tym symbolicznym zakończeniu wojny libijskiej zapowiedział premier Tusk, przebywający dziś w Brukseli.

_ - Będziemy 1 września w Paryżu, tak jak na spotkaniu, które rozpoczynało nasze działania w Libii, wówczas na wniosek prezydenta Sarkozy'ego _ - powiedział na konferencji prasowej Tusk. Jak dodał, ogłoszenie zakończenia wojny libijskiej 1 września będzie dobrym wstępem, by potwierdzić także gotowość Polski _ do różnych wymiarów pomocy humanitarnej _ udzielonej Libii.

Szef polskiego rządu mówił też o działaniach demokratyzacyjnych i prawach człowieka. _ - Polskie doświadczenia będą tu bardzo przydatne _ - oświadczył. Jego zdaniem, dość symboliczne jest to, iż o zakończeniu wojny libijskiej mówi się w pobliżu dat 31 sierpnia i 1 września. _ - To są dobre momenty, żeby poważnie zastanowić, jak Europa może pomóc Libii w definitywnym zakończeniu wojny i budowie ładu pokojowego i demokratycznego w tym kraju _ - ocenił premier.

O wsparciu UE dla demokratyzacji Libii mówił też podczas wtorkowej konferencji z Tuskiem przewodniczący KE Jose Barroso. - _ Mamy politykę dla Libii (...), którą zaprezentujemy władzom tego kraju, gdy już w pełni zostaną one ustanowione. Musimy określić wraz z samymi Libijczykami, jaka będzie przyszłość Libii, jakkolwiek zdefiniowaliśmy już, co jesteśmy gotowi zrobić. tak jak zaprezentowaliśmy to Tunezji i Egiptowi _ - powiedział, wymieniając kraje, gdzie arabskie rewolucje już wcześniej obaliły reżimy.

Według szacunków Komisji Europejskiej w obozach dla uchodźców rozmieszczonych w sąsiadujących z Libią Tunezji i Egipcie przebywa obecnie około 90 tys. Libijczyków. Oficjalne dane ONZ mówią o 41,3 tys.

Według danych NATO od marca na terytorium Libii zorganizowano 826 konwojów humanitarnych. Dotychczasowa pomoc krajów UE oraz KE wyniosła 150,7 mln euro. Najwięcej na pomoc przeznaczyły Szwecja i Wielka Brytania - odpowiednio 15,8 mln i 13,6 mln euro. KE wydała 70 mln euro, głównie na ewakuację osób z Libii oraz na pomoc dla uchodźców. Oprócz pieniędzy wiele krajów, w tym Szwecja, Wielka Brytania i Węgry, przeznaczyły także na rzecz pomocy humanitarnej w Libii samoloty, namioty, środki sanitarne oraz ekspertów. Według danych KE, polska pomoc wyniosła 277 tys. euro.

Od początku trwania operacji _ Zjednoczony Obrońca _, którą NATO prowadzi w Libii od marca, natowskie samoloty wykonały ponad 8 tys. nalotów, niszcząc 5 tys. celów. Trypolis został zdobyty przez rebeliantów, ale broniący się tam pułkownik Muammar Kadafi zbiegł i nie wiadomo, gdzie przebywa. Mandat operacji NATO kończy się 27 września.

Czytaj więcej na temat wojny w Libii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t136060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brukselski;szczyt;w;cieniu;portugalii;i;libii,207,0,800207.html) Brukselski szczyt w cieniu Portugalii i Libii Unijni przywódcy radzą jak ratować strefę euro i zorganizować akcję pomocy Libijczykom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t97097.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amerykanie;krytycznie;o;europejskich;wojskach;w;libii,152,0,899736.html) Krytyka Europy w Ameryce. "Zostają w tyle" Interwencja w Libii ujawniła poważne problemy w NATO, a zdolności europejskich wojsk były dalece niewystarczające nawet podczas tak ograniczonych walk - ocenia _ New York Times _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t155540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;syn;kaddafiego;zginal;w;walkach,124,0,899452.html) Kaddafi wyleciał w powietrze? Przez NATO Według libijskich powstańców syn dyktatora zginął w pobliżu Trypolisu.
Tagi: wojna w libii, donald tusk, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz