Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tysiące fanów lotnictwa na Air Show 2013

0
Podziel się:

Dwudniowe radomskie Air Show to największa impreza lotnicza w Polsce.

Tysiące fanów lotnictwa na Air Show 2013
(Maciej Goclon/East News)

Kilkanaście tysięcy sympatyków lotnictwa zgromadziły w sobotę przed południem międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show 2013 w Radomiu. Imprezę rozpoczęły popisy cywilnych lotni i samolotów. W południe pokazy oficjalnie otworzy prezydent Bronisław Komorowski.

Dwudniowe radomskie Air Show to największa impreza lotnicza w Polsce. Na ziemi i w powietrzu zaprezentuje się ponad 200 statków powietrznych z 20 państw. O godz. 9 pokazy rozpoczęły się blokiem przygotowanym przez Aeroklub Polski. Publiczność zobaczyła już m.in. zespołowy pokaz motolotniarzy oraz loty małych samolotów, także zabytkowych i akrobacyjnych, oraz szybowców.

W południe imprezę oficjalnie zainauguruje prezydent Bronisław Komorowski. Uroczystemu otwarciu będzie towarzyszył desant spadochroniarzy z flagami państw uczestniczących w pokazach i defilada wszystkich rodzajów samolotów i śmigłowców, jakie służą w polskich Siłach Powietrznych. Zakończy ją przelot natowskiego samolotu E-3A Sentry, systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS.

Program pokazów na lotnisku Sadków w sobotę i niedzielę będzie praktycznie taki sam; w oba dni pierwszy start wyznaczono na godz. 9, a ostatnie lądowanie - na godz. 19. Na Air Show zaprezentuje się siedem zespołów akrobacyjnych. Cztery będą z zagranicy - szwajcarski _ Patrouille Suisse _ na samolotach F-5 Tiger, łotewski _ Baltic Bees _ na L-39 Albatros, chorwacki _ Wings of Storm _ na turbośmigłowych PC-9M oraz fiński _ Midnight Hawks _ na samolotach Hawk. Listę uzupełniają polskie grupy _ Biało-Czerwone Iskry _, _ Orliki _ i _ Żelazny _.

W programie imprezy znalazł się m.in. pokaz bliskiego wsparcia oddziałów lądowych, we wspólnym wykonaniu polskich F-16 i Su-22. Publiczność usłyszy przez głośniki korespondencję radiową pilotów i zobaczy towarzyszące pokazowi efekty pirotechniczne.

Akrobacje będą prezentowały m.in. samoloty wielozadaniowe - F-16 z Belgii, Grecji, Holandii i Turcji, francuski Rafale, włoski Eurofighter Typhoon oraz czeskie i węgierskie JAS 39 Gripen. W powietrzu zaprezentują się też myśliwce - Su-27 z Ukrainy i MiG-21 LanceR z Rumunii (będzie to jego debiut w Radomiu) - oraz transportowy C-27J Spartan z Włoch. Polskie lotnictwo będą reprezentowały m.in. myśliwiec MiG-29 i szturmowe Su-22.

Spośród śmigłowców na niebie nad Radomiem pokażą się trzy typy walczące w przetargu na 70 maszyn dla polskich sił zbrojnych - AgustaWestland AW149, Eurocopter EC 725 Caracal i Sikorsky S-70i Black Hawk. Wśród atrakcji przewidziano też loty AH-64 Apache z Holandii oraz maszyn należących do polskiego wojska, m.in. szturmowego Mi-24 i morskiego SH-2G Super Seasprite.

Wśród samolotów na wystawie można obejrzeć np. 50-metrowy transportowy Ił-76 z Ukrainy, do którego w sobotę przed południem ustawiła się najdłuższa kolejka, a także morski patrolowy P-3 Orion z Niemiec, szkolny BAE Hawk i replikę RWD-5, na którym 80 lat temu Stanisław Skarżyński pokonał południowy Atlantyk. Po raz pierwszy na Air Show odbywa się też wystawa sprzętu polskich wojsk obrony przeciwlotniczej i radiotechnicznych - w Radomiu są np.: radar NUR-15M i rakietowy system S-125 Newa SC. Nie zabrakło też symulatorów.

Wojskowi meteorolodzy zapowiadają na sobotę i niedzielę pogodę sprzyjającą oglądaniu podniebnych popisów - ma być słonecznie, przy niedużym zachmurzeniu i temperaturze powietrza ok. 24 st. C.

W organizację imprezy zaangażowanych jest 2,8 tys. osób. Organizatorzy zamówili ok. 850 ton paliwa lotniczego, aczkolwiek zakładają, że wszystkiego nie zużyją.

Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku Sadków; od 2003 r. jest organizowane co dwa lata. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się też w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Ostatnie pokazy - w sierpniu 2011 r. - w ciągu dwóch dni obejrzało blisko 200 tys. widzów. Organizatorzy spodziewają się podobnego zainteresowania także w tym roku.

Impreza w Radomiu to element obchodów Święta Lotnictwa Polskiego i 95. rocznicy powstania lotnictwa wojskowego w Polsce. Organizatorzy Air Show to: Siły Powietrzne, miasto Radom, spółka Port Lotniczy Radom, Aeroklub Polski i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT. Patronat honorowy objął prezydent Bronisław Komorowski.

kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)