Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraińska Telewizja Państwowa pokaże film Wajdy "Wałęsa"

0
Podziel się:

W związku z projekcją Wajda skierował do widzów przesłanie ze słowami "Niech żyje wolna Ukraina!".

Ukraińska Telewizja Państwowa pokaże film Wajdy "Wałęsa"
(East News)
bESiIKUl

Opowiadający o polskiej drodze do wolności film Andrzeja Wajdy Wałęsa. Człowiek z nadziei będzie pokazany w poniedziałek w Ukraińskiej Telewizji Państwowej. W związku z projekcją reżyser skierował do widzów przesłanie ze słowami _ Niech żyje wolna Ukraina! _

O planowanej emisji w programie 1 Ukraińskiej Telewizji Państwowej poinformowało w piątek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Przed seansem wyemitowane ma być przesłanie wideo, w którym do ukraińskich telewidzów zwróci się reżyser. Krótki film z jego wypowiedzią jest już dostępny na kanale YouTube Instytutu Polskiego w Kijowie.

bESiIKUn

_ Przez to wszystko, przez co i wy też przechodzicie, być może będzie to dla was ciekawe, jak my, tworząc Solidarność pod wodzą Lecha Wałęsy, wybiliśmy się na wolność, staliśmy się wolnym narodem _ - powiedział Wajda w przesłaniu do Ukraińców, które rozpoczął od słów _ Drodzy przyjaciele _.

Reżyser przypomniał o własnych bolesnych związkach z Ukrainą. _ Z waszym krajem łączy mnie smutna przeszłość. Tutaj, w zbrodni katyńskiej, na rozkaz NKWD został zamordowany w Charkowie mój ojciec i tam jest pochowany. Tym bardziej jestem dziś wieczorem z wami, tym bardziej spodziewam się i jestem głęboko przekonany o waszym zwycięstwie. Życzę wam tego zwycięstwa z całego serca i niech żyje wolna Ukraina! _ - powiedział reżyser _ Wałęsy. Człowieka z nadziei _.

Wajda nie pojedzie na Ukrainę w związku z telewizyjnym pokazem _ Wałęsy... _, ponieważ - jak sam wyjaśnił - uniemożliwiają mu to względy zdrowotne.

Kinowa biografia przywódcy Solidarności powstała na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego. Lech Wałęsa został przedstawiony w tym filmie jako człowiek, który zmienił historię, a także od strony prywatnej - jako mąż, ojciec.

bESiIKUt

W filmie opowiedziano m.in. o pracy Wałęsy w Stoczni Gdańskiej i o tym, jak w sierpniu 1980 r. stanął na czele historycznego strajku, który doprowadził do powstania NSZZ _ Solidarność _. Pokazano okres internowania w Arłamowie, a także to, jak w 1983 r. lider Solidarności otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla i jak w 1989 r. wygłosił pamiętne przemówienie w Kongresie USA. Jest też scena, w której Wałęsa podpisuje dokument o współpracy ze służbą bezpieczeństwa, robiąc to z obawy o własną rodzinę, zastraszany przez esbeków.

W rolę Lecha Wałęsy wcielił się Robert Więckiewicz, Danutę Wałęsę zagrała Agnieszka Grochowska.

Czytaj więcej w Money.pl
Wałęsa ostro o Putinie, ale nie chce wojny -_ Nikt nie może rozpętywać wojny _- mówił Wałęsa podczas debaty na temat Europy.
Wałęsa i Wajda w Kongresie USA Dzisiaj w Kongresie w Waszyngtonie będzie miał miejsce uroczysty pokaz filmu Andrzeja Wajdy _ Wałęsa. Człowiek z nadziei _.
Jaki jest Wałęsa? "Zadanie zrealizowane znakomicie" Krótkie fragmenty filmu pokazano na Zamku Królewskim w Warszawie.
Laureat Oscara promuje Wajdę Zbigniew Rybczyński, objął opieką artystyczną grafiki animowane, które znalazły się w zwiastunie filmu "Wałęsa".
bESiIKUO
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)