Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uwaga turyści! Wzrasta zagrożenie lawinowe w Tatrach

0
Podziel się:

- Warunki do pieszych wypraw w góry są skrajnie niekorzystne - tłumaczy Piotr Bednarz ratownik dyżurny TOPR. Miejscami śnieg sięga do pasa i wyżej.

Uwaga turyści! Wzrasta zagrożenie lawinowe w Tatrach
(ToSter/CC BY 3.0/wikimedia commons)

Ratownicy TOPR po ostatnich opadach śniegu ogłosili trzeci wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Co prawda średnia pokrywa śnieżna w Tatrach to obecnie około 60 cm ale są miejsca gdzie wiatr utworzył dwumetrowe zaspy śnieżne.

Warunki do pieszych wypraw w góry są skrajnie niekorzystne - tłumaczył Piotr Bednarz ratownik dyżurny TOPR. Miejscami śnieg sięga do pasa i wyżej, dlatego że w miejscach wklęsłych, depresjach, zagłębieniach i żlebach śnieg zmagazynował się wskutek przenoszenia go przez wiatr. Wejście w nieznany, zagrożony teren, gdzie nie mamy pojęcia ile jest śniegu, grozi sporym niebezpieczeństwem - mogą samoistnie zejść masy śnieżne, powodujące uruchomienie lawiny - mówi ratownik TOPR.

Mimo apeli ratowników i fatalnej pogody w Tatrach w góry w ostatnim czasie wybrało się sporo turystów. Dla części z nich wycieczka kończyła się pobłądzeniem i wzywaniem pomocy. Turystów zaskakiwała mgła, opady śniegu, duży wiatr. Wystarczyło patrzeć na bieżące wiadomości i pomyśleć - dodał Bednarz.

Czytaj więcej w Money.pl

kraj
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)