Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

VI kadencja Sejmu: 15 posłów zginęło

0
Podziel się:

100 posiedzeń, blisko 300 dni obrad, prawie 1,5 tys. projektów - tak w liczbach wygląda VI kadencja Sejmu.

VI kadencja Sejmu: 15 posłów zginęło
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bETuooet

100 posiedzeń, blisko 300 dni obrad, prawie 1,5 tys. projektów - tak w liczbach wygląda VI kadencja Sejmu. Miała ona też swój tragiczny wymiar - 15 posłów zginęło w katastrofie smoleńskiej. Marszałek Bronisław Komorowski został prezydentem, a zastąpił go Grzegorz Schetyna.

Najtragiczniejszym wydarzeniem Sejmu VI kadencji była 10 kwietnia 2010 r. katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 15 posłów, przedstawicieli wszystkich klubów.

Z klubu PO zginęli: wiceszef klubu Grzegorz Dolniak, Sebastian Karpiniuk i Arkadiusz Rybicki. Klub PiS stracił wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putrę, szefową klubu Grażynę Gęsicką, Przemysława Gosiewskiego, Aleksandrę Natalli-Świat i Zbigniewa Wassermanna. Z klubu SLD w katastrofie zginęli wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, wiceszefowa klubu Izabela Jaruga-Nowacka i Jolanta Szymanek-Deresz. Klub PSL stracił Leszka Deptułę, Wiesława Wodę i Edwarda Wojtasa. Zginął też poseł niezrzeszony, marszałek Sejmu III kadencji Maciej Płażyński.

bETuooev

Katastrofa smoleńska pociągnęła za sobą liczne zmiany w Sejmie. Zmarłych posłów zastąpili kandydaci z kolejnym wynikiem w wyborach z 2007 roku. Nowymi wicemarszałkami Sejmu zostali Marek Kuchciński (PiS) i Jerzy Wenderlich (SLD).

VI kadencja Sejmu to 100 posiedzeń, blisko 300 dni obrad, ponad 45 tys. wystąpień posłów i 24 tys. interpelacji. Odbyło się też blisko 400 posiedzeń Konwentu Seniorów i ponad 280 posiedzeń Prezydium Sejmu. Na blisko 7 tys. posiedzeń spotykały się komisje sejmowe. _ - To takie sympatyczne, że sto posiedzeń zamyka tę kadencję. To jest dosyć symboliczne _ - powiedział dziennikarzom marszałek Grzegorz Schetyna.

Ta kadencja Sejmu była rekordowa pod względem liczby komisji śledczych - pracowały aż cztery. W VI kadencji do Sejmu wniesiono blisko 1,5 tys. projektów ustaw, z czego uchwalono blisko tysiąc. Posłowie m.in. obniżyli o połowę subwencje dla partii politycznych, wprowadzili kastrację chemiczną dla pedofilów, a także rozdzielili funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Na fali afery hazardowej Sejm przyjął ponadto nową ustawę hazardową, która przewidywała m.in. stopniową likwidację automatów o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.

Przez większość kończącej się kadencji trwały także prace nad Kodeksem wyborczym, który zastąpił wszystkie dotychczasowe przepisy regulujące przeprowadzanie wyborów w Polsce. Kodeks wprowadził jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, głosowanie korespondencyjne dla Polaków za granicą oraz przez pełnomocnika dla niepełnosprawnych i osób starszych. Wprowadzono też 35- proc. parytet na listach wyborczych. Autorzy nowelizacji Kodeksu wyborczego chcieli też zabronić płatnych spotów i billboardów, ale zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny.

bETuooeB

Poza tym we wrześniu 2010 roku posłowie uchwalili, że 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, będzie dniem wolnym od pracy. W październiku 2010 uchwalili przepisy mające uniemożliwić handel dopalaczami.

W nietypowych warunkach, w sierpniu 2010 roku posłowie uchwalali specustawę powodziową. Ten jedyny raz obradowali poza salą plenarną, która przechodziła wówczas gruntowny remont, a głosy liczone były ręcznie.

VI kadencja Sejmu była również okazją do świętowania ważnych rocznic historycznych. Uroczystym posiedzeniem posłów i senatorów uczczono w 2009 roku rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r. We wrześniu 2009 roku obchodzono 20. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego.

6 sierpnia 2010 roku przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym złożył prezydent Bronisław Komorowski. W swoim orędziu deklarował wówczas chęć współpracy z rządem i opozycją oraz podkreślał, że rozpoczyna _ służbę pełną zadań i wyzwań _. W lipcu minionego roku Komorowskiego na funkcji marszałka Sejmu zastąpił szef klubu PO Grzegorz Schetyna.

bETuooeC

W listopadzie 2010 roku polski Sejm gościł 56. Sesję Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, podczas której wybrano nowego przewodniczącego i pięciu jego zastępców, wśród których znalazła się posłanka PO Jadwiga Zakrzewska.

W sesji wzięło udział ok. 300 parlamentarzystów, w tym przedstawiciele 28 parlamentów krajów członkowskich NATO, delegacje państw stowarzyszonych, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

1 lipca 2011 roku odbyło się wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu z okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE. Przez całe półrocze na sali plenarnej Sejmu stoją flagi Polski i Unii Europejskiej. W tym czasie obie izby polskiego parlamentu są także gospodarzami spotkań parlamentarzystów ze wszystkich krajów członkowskich Wspólnoty oraz Parlamentu Europejskiego.

Pierwsze posiedzenie Sejmu mijającej kadencji odbyło się w dniach 5, 6, 14 i 15 listopada 2007 r. Setne - ostatnie posiedzenie Izby - odbędzie się 15 i 16 września - w czwartek i piątek.

bETuooeD
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t131975.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;ma;zrobic;to;czego;nie;zrobil;rzad,81,0,902737.html) SLD ma zrobić to czego nie zrobił rząd Napieralski: _ My dotrzymamy słowa, z konsekwencja będziemy demontować IV RP _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t90928.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;wyobrazam;sobie;debaty;z;gilowska,91,0,902747.html) "Nie wyobrażam sobie debaty z Gilowską" Szef PiS zaproponował, by jego partię w debatach o gospodarce reprezentowała Zyta Gilowska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t137007.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przelom;kaczynski;chce;debatowac;z;tuskiem,64,0,902720.html) Przełom. Kaczyński chce debatować z Tuskiem Prezes PiS proponuje Platformie cykl debat na neutralnym gruncie. Warunkiem jest przedstawienie przez PO programu.
bETuooeW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)