Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W lasach pod Biskupcem znaleziono 12 ton pocisków

0
Podziel się:

Jak poinformował Jerzy Gosiewski z Nadleśnictwa Mrągowo przez cztery ostatnie miesiące służby leśne i saperzy oczyścili kilkadziesiąt hektarów lasu w okolicach Sadłowa, Bredynek i Stryjewa w gminie Biskupiec.

W lasach pod Biskupcem znaleziono 12 ton pocisków
(Nova/CC BY-SA 3.0/wikipedia)

Kilkaset niemieckich pocisków z czasów II wojny o łącznej wadze ponad 12 ton znaleziono podczas oczyszczania przez saperów lasów w okolicach Sadłowa na Warmii - poinformowało wczoraj Nadleśnictwo Mrągowo.

Jak poinformował Jerzy Gosiewski z Nadleśnictwa Mrągowo przez cztery ostatnie miesiące służby leśne i saperzy oczyścili kilkadziesiąt hektarów lasu w okolicach Sadłowa, Bredynek i Stryjewa w gminie Biskupiec. Wydobyto z ziemi, wywieziono i zdetonowano 371 pocisków artyleryjskich, moździerzowych i rakietowych. _ To największe od 40 lat tego typu znalezisko w naszym nadleśnictwie _ - ocenił Gosiewski.

Prawdopodobnie materiały wybuchowe zgromadzili i pozostawili w lasach żołnierze niemieccy, którzy na początku 1945 roku przygotowali się do odparcia ofensywy Armii Czerwonej. Składowiska były przykryte płytką warstwą ziemi. Pod wpływem wód opadowych po kilkudziesięciu latach niektóre pociski _ wynurzyły się _ na powierzchnię.

Według mrągowskich leśników stanowiły one poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Zdecydowana większość znalezionej amunicji to pociski rakietowe typu Wurfgranate o ładunkach odłamkowo-burzących i zapalających. Były one używane w wyrzutniach Nebelwerfer, które w czasie powstania warszawskiego nazywano _ krowami _ ze względu na charakterystyczny dźwięk przy odpalaniu pocisków.

Wiele pocisków wywiezionych z lasów pod Biskupcem było bardzo dobrze zachowanych. Miały zarówno kadłub z silnikiem rakietowym, jak głowice bojowe i zapalniki. Każdy z nich miał prawie metr długości, kaliber 15 cm i ważył ponad 30 kg.

Mimo wielu akcji usuwania z niewybuchów, w części lasów woj. warmińsko-mazurskiego nadal można natknąć się na pozostałości z czasów wojny. W ostatnich latach nasiliły się nielegalne poszukiwania niewybuchów, prowadzone przy pomocy detektorów przez miłośników militariów oraz zbieraczy złomu, którzy pozyskują mosiądz z płaszczy pocisków.

Czytaj więcej w Money.pl
Alarm na lotnisku. Odwołali wszystkie loty Wczoraj wieczorem na 250-kilogramowy ładunek natknął się podczas prac budowlanych japoński robotnik.
Czarna seria zatruć grzybami. 3 osoby nie żyją Trzy osoby nie żyją, Ponad 20 trafiło do szpitala - to zanotowany w ostatnich dniach bilans fali zatruć grzybami we Włoszech.
Odpowiedzieli ogniem na syryjskie pociski Turcja zbombardowała cele na terytorium Syrii w odpowiedzi na syryjski ostrzał z moździerzy w przygranicznej miejscowości Akcakale.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)