Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wałęsa: "Świat powinien być lepiej urządzony"

0
Podziel się:

O laickie 10 przykazań dla świata, na których zbuduje się wspólną przyszłość - apelował Lech Wałęsa na Szczycie Noblistów dziś w Warszawie.

Wałęsa: "Świat powinien być lepiej urządzony"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEErzbUB

- _ Powiedzieliby o nas: nie tylko burzyli przeszkody, ale zaczęli budować lepszy świat _ - zachęcał laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Wałęsa w wystąpieniu podczas inauguracji szczytu powtórzył swą myśl, że współczesna epoka globalizmu to czas, w którym inaczej niż dotychczas trzeba budować świat. _ - Nasze kraje miały różne religie i różne systemy ekonomiczne, ale kiedy pojawiła się globalizacja, musimy osiągnąć podobny, wspólny fundament _ - mówił Wałęsa, który Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał 30 lat temu.

W jego ocenie w dzisiejszych czasach widać dwie koncepcje budowy nowego świata. _ Pierwsza to taka: budujmy przyszły świat na wolności - wszyscy ludzie jednakowo wolni, nałóżmy na to wolny rynek, a prawo niech wszystko trzyma w ryzach. A inni mówią wtedy: nic nie zbudujecie. Egoizm, cwaniactwo, mamona, populizm. Mówią: przyszły świat musimy budować na wartościach _ - powiedział Wałęsa, zauważając zarazem, że te wartości i religie są różne dla różnych krajów świata.

bEErzbUD

_ - Dlatego jak najszybciej trzeba uzgodnić wartości wspólne dla wszystkich religii. Takie laickie 10 przykazań i uznać je za wartości, na których zbudujemy przyszły świat. Gdybyśmy to osiągnęli, to o naszym pokoleniu powiedziano by: nie tylko pięknie usunęli przeszkody, ale też zaczęli budować lepszy świat _ - zaznaczył b. prezydent. Jak powiedział, wierzy, że to właśnie nobliści wypowiedzą się o tych szansach i zarazem zagrożeniach dla świata.

Polski noblista ocenił, że kiedy uda się uzgodnić wspólne wartości dla budowy lepszego świata, przed ludzkością stanie kolejne wielkie pytanie: na jakim systemie ekonomicznym oprzeć globalizację? - _ Na pewno nie na komunizmie, ale też nie na kapitalizmie takim, jaki mamy dziś. Przecież to przeciwko temu kapitalizmowi są te wszystkie protesty, jakie dziś mamy. I będą się nasilać _ - wskazał.

Wałęsa podkreślił, że walka, którą komitet noblowski uhonorował przyznając mu w 1983 r. nagrodę, była uznawana za niemożliwą do wygrania. - _ W Polsce 200 tysięcy żołnierzy sowieckich, wokół nas kolejny milion i silosy z bronią atomową _ - wyliczał i dodał, że dziś problemy stojące przed Europą i światem też są uznawane za niemożliwe do rozwiązania. _ - Chcę was przekonać, że nie ma rzeczy niemożliwych, a problemy nie są tak trudne, choć inne niż wtedy _ - podkreślił.

Zdaniem b. prezydenta komunizm miał prostą filozofię: nie pozwolić opozycji się zorganizować, zorganizowaną niszczyć i demonstrować siłę w postaci wojska i rakiet. - _ Wmówiono nam niemoc i że nie mamy ochoty na walkę, ale dostaliśmy prezent z nieba w postaci Ojca Świętego _ - powiedział. Podkreślił zarazem, że papież _ tej rewolucji nie robił, ale pozwolił nam się policzyć i uwierzyć w siebie _. _ Zadziwiliśmy świat pokojowym zwycięstwem _ - dodał.

bEErzbUJ

Jednocześnie Wałęsa przyznał, że Stocznia Gdańska, w której pokojowa rewolucja Solidarności się zaczęła, już prawie nie istnieje. _ - Jako były stoczniowiec ja całkiem nieźle na tej rewolucji wychodzę, ale moi koledzy - nie bardzo. Cieszmy się więc z tego zwycięstwa, ale zastanówmy się nad tymi stoczniowcami. Musimy budować takie technologie i systemy, aby oni też odczuli zwycięstwo _ - zaapelował.

W poniedziałek rozpoczął się trzydniowy XIII Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Główne tematy szczytu to pokój i bezpieczeństwo, wartości społeczne w czasie kryzysu, sprawiedliwość społeczna i prawa człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl

bEErzbVe
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)