Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Weekend majowy. Wypadki, utonięcia, nietrzeźwi kierowcy

0
Podziel się:

47 osób zginęło, a 752 zostało rannych w 607 wypadkach, do których doszło
na polskich drogach od piątku do środy.

Weekend majowy. Wypadki, utonięcia, nietrzeźwi kierowcy
(Danielle Scott/CC/Flickr)

47 osób zginęło, a 752 zostało rannych w 607 wypadkach, do których doszło na polskich drogach od piątku do środy - poinformowała dziś Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji. 3211 nietrzeźwych kierowców zostało zatrzymanych.

W tym samym czasie utopiło się 18 osób, w tym tylko w środę - osiem. Policja apeluje, by podczas wypoczynku nad wodą zachować szczególną ostrożność: jeśli to możliwe kąpać się na strzeżonych kąpieliskach i nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu. Policjanci zwracają też uwagę, żeby dzieci kąpały się pod opieką dorosłych.

Również do kierowców policjanci apelują o rozsądek, ostrożność i _ zdjęcie nogi z gazu _. Zapewniają też, że podczas długiego weekendu nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Policjanci apelują do kierowców, by zaplanowali swoje podróże, wyjechali wcześniej i nie spieszyli się. Do wypadków dochodzi przede wszystkim z powodu ludzkich błędów; najczęstszymi przyczynami drogowych tragedii jest brawura, nadmierna prędkość i nieumiejętne wykonywanie manewrów na drodze.

Funkcjonariusze apelują, by kierowcy zwracali szczególną uwagą na motocyklistów. Także motocykliści powinni uważać i powstrzymać się od brawurowych zachowań. Policjanci podkreślają, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych osób, które zdecydują się prowadzić pod wpływem alkoholu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. Z policyjnych danych wynika, że większość kierowców zatrzymywanych pod wpływem alkoholu ma powyżej 0,5 promila.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawy i "pijany" bilans długiego weekendu 71 osób zginęło, a 650 zostało rannych to bilans 525 wypadków, do których doszło na polskich drogach. Zatrzymano tysiące pijanych kierowców.
Tragiczny efekt weekendu. Aż 34 ofiary Pierwszy weekend z wiosenną pogodą był szczególnie tragiczny dla motocyklistów.
Kolejny długi weekend z tragicznym bilansem W 307 wypadkach zginęło 30 osób
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)