Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wystawa meksykańskich figurek w Muzeum Etnograficznym

0
Podziel się:

Alebrijes to wykonane w różnych technikach figurki zwierząt, które mają m.in. symbolizować różnorodność i bogactwo fauny Meksyku.

Wrocław: Wystawa meksykańskich figurek w Muzeum Etnograficznym
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Kilkadziesiąt meksykańskich figurek fantastycznych zwierząt, tzw. _ alebrijes _, będzie można od niedzieli oglądać na nowej wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Ekspozycja powstała po patronatem Ambasady Meksyku w Warszawie.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu, któremu podlega Muzeum Etnograficzne, Anna Kowalów, _ alebrijes _ to wykonane w różnych technikach figurki zwierząt, które mają m.in. symbolizować różnorodność i bogactwo fauny Meksyku.

_ - Odzwierciedlają też kreatywność i wyobraźnię meksykańskich artystów. Zwierzęta fantastyczne, czasem mitologiczne łączą w sobie to, co rzeczywiste z tym, co baśniowe. To dobra okazja, by zapoznać się z tym ciągle mało znanym w Polsce nurtem meksykańskiej sztuki ludowej _ - mówiła rzeczniczka.

Figurki wykonane są w dwóch technikach - z papier mache i z rzeźbionego drewna. Wytwarzanie _ alebrijes _ z papier mache rozpoczyna się od wykonania bazy z drutu, która stanowi szkielet. Następnie figurę modeluje się przy użyciu papieru i kleju zrobionego z mąki i wody, a po wyschnięciu dekoruje.

_ - Z kolei drewniane figurki wytwarza się z miękkiego i łatwego w obróbce drzewa copal, z którego robi się także kadzidło. Alebrijes rzeźbi się i poleruje ręcznie, a na koniec są one malowane zgodnie z wyobraźnią danego artysty _ - tłumaczyła Kowalów.

Rzeczniczka przyznała, że istnieje wiele opowieści wyjaśniających genezę _ alebrijes _, a najpopularniejsza mówi o artyście Pedro Linaresie, który w czasie ciężkiej choroby miał słyszeć okrzyki wydawane przez tajemnicze, fantastyczne zwierzęta, które krzyczały _ Alebrijes! Alebrijes! _. _ Istnieją także przypuszczenia, że inspiracją dla pierwszych twórców alebrijes była sztuka chińskiej dzielnicy miasta Meksyk, a szczególnie bardzo popularne figury smoków _ - dodała.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace wykonane przez Irvinga Mondragon Laguna oraz młodych artystów uczestniczących w jego warsztatach. Ekspozycji będzie towarzyszył film z warsztatów prowadzonych przez artystę w 2011 roku w Kaliszu oraz zdjęcia pokazujące proces powstawania figurek.

Czytaj więcej w Money.pl
Laibach zagra we Wrocławiu Jedyny w Polsce występ kontrowersyjnego zespołu LAIBACH, w ramach europejskiej trasy koncertowej We come in peace już 20 września we wrocławskim klubie Eter.
Polski reżyser bohaterem wystawy Wystawa _ Roman Polański. Aktor. Reżyser _ będzie prezentowana we wrześniu podczas Festiwalu Polskich Filmów w Toronto.
Znany londyński dj wystąpi w Polsce Redinho, czyli Tom Calvert, to brytyjski producent i wschodząca gwiazda londyńskiej wytwórni Numbers. Zagra już jutro w ramach cyklu koncertów muzyki klubowej City Sounds.
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)