Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Pierwszy dzień bez medali dla Polaków

0

Justyna Kowalczyk zajęła szóste miejsce w biegu łączonym na 15 kilometrów.

(PAP/Grzegorz Momot)

W pięciu konkurencjach rozdano medale w pierwszym dniu rywalizacji XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. W sobotę wystąpiło 13 polskich sportowców.

Justyna Kowalczyk zajęła szóste miejsce w biegu łączonym na 15 kilometrów (7,5 km stylem klasycznym plus 7,5 km stylem dowolnym). Wygrała Norweżka Marit Bjoergen, wyprzedzając Szwedkę Charlotte Kallę oraz swoją rodaczkę Heidi Weng. 29. miejsce zajęła Paulina Maciuszek, Kornelia Kubińska była 34., a Agnieszka Szymańczak uplasowała się na 45. pozycji.

Dwóch polskich panczenistów wystąpiło w biegu na 5000 metrów. Jan Szymański zajął 13. miejsce, a Sebastian Druszkiewicz ukończył zawody na 23. pozycji. Całe podium zajęli reprezentanci Holandii. Wygrał Sven Kramer ustanawiając rekord olimpijski (6:10.76), przed Janem Blokhuijsenem i Jorritem Bergsmą.

Czwórka Polaków stanęła na starcie biegu sprinterskiego biathlonistów na 10 km. Najlepszy z nich był Krzysztof Pływaczyk, który zajął 64. miejsce. Zwyciężył legendarny Ole Einar Bjoerndalen. Norweg wyprzedził Austriaka Dominika Landertingera i Czecha Jaroslava Sokoupa.

Austriak Michael Hayboeck wygrał kwalifikacje do olimpijskiego konkursu skoków narciarskich na średniej skoczni w Soczi. W jutrzejszych zawodach wystartuje czterech Polaków: Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Jan Ziobro.

Maciej Kurowski wystartował w dwóch ślizgach jedynek saneczkarzy. Polak zajmuje 24. miejsce, a liderem po pierwszej części rywalizacji jest Niemiec Felix Loch. W niedzielę zakończenie rywalizacji w tej konkurencji.

Pierwszy złoty medal na tegorocznych igrzyskach olimpijskich zdobył Sage Kotsenburg. Amerykanin zwyciężył w snowboardowej konkurencji slopestyle. Srebrny medal wywalczył Norweg Staale Sandbech, a brązowy - Kanadyjczyk Mark McMorris. Slopestyle debiutuje na olimpijskich arenach.

Ostatni złoty medal pierwszego dnia igrzysk olimpijskich zdobyła Kanadyjka Justine Dufour-Lapointe, a srebro jej starsza o trzy lata siostra Chloe. Brąz wywalczyła Hannah Kearney z USA.