Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znany polski aktor popełnił samobójstwo

0
Podziel się:

Edward Żentara, dyrektor tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, zmarł w wieku 55 lat w swoim mieszkaniu w Tarnowie

Znany polski aktor popełnił samobójstwo
(PAP/Paweł Topolski)
bFgqGGJN

Edward Żentara, dyrektor tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego zmarł w wieku 55 lat w swoim mieszkaniu w Tarnowie - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta Tarnowa.

Jak poinformowała małopolska policja, Żentara popełnił samobójstwo w zajmowanym przez siebie mieszkaniu. _ - Wstępne ustalenia wykluczają udział osób trzecich _ - podała Anna Zbroja z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Edward Żentara urodził się 18 marca 1956 roku w Sianowie (woj. zachodniopomorskie). Był aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym oraz reżyserem. Od 4 lipca 2008 roku, był dyrektorem tarnowskiego teatru.

bFgqGGJP

Po raz pierwszy występował na scenie Teatru Propozycji Dialog w Koszalinie w benefisowym przedstawieniu _ Aktor _ (1975). Po ukończeniu Liceum Ekonomicznego w Koszalinie w 1975 roku, studiował na Wydziale Aktorskim w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, którą ukończył w 1980 roku.

Występował w teatrach: im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Polskim w Warszawie, Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Polskim w Szczecinie i Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego.

Za rolę tytułową w sztuce Georga Bchnera _ Woyzeck _ otrzymał Główną Nagrodę Aktorską na XXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych '86, za występ w monodramie _ Romans z Monizą Clavier _ wg Sławomira Mrożka zdobył nagrodę jury oraz nagrodę prezydenta miasta na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora 1987 w Toruniu, a w 1988 roku odebrał nagrodę prezydenta miasta Krakowa za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości filmowej i teatralnej. W 1989 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Po występie w serialach _ Rodzina Połanieckich _ (1978) i _ W słońcu iw deszczu _ (1979), zadebiutował na dużym ekranie w dramacie politycznym Feliksa Falka _ Był jazz _ (1981) u boku Michała Bajora.

bFgqGGJV

Za postać plastyka-karateki w dramacie Wojciecha Wójcika _ Karate po polsku _ (1982), rolę księdza Władysława Ryby w serialu _ Trzy młyny _ (1984) oraz kreację wrażliwego poety Janka Pradery w filmie poetyckim Witolda Leszczyńskiego _ Siekierezada _ (1985) został uhonorowany nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodą Złotego Ekranu przyznawaną przez tygodnik _ Ekran _.

ZOBACZ TAKŻE:

bFgqGGKq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)