Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znany żużlowiec ma swoje rondo

0
Podziel się:

Władze Opola zdecydowały się nazwać jedno z rond na obwodnicy miasta imieniem Jerzego Szczakiela, Mistrza Świata w żużlu z 1973 roku.

Znany żużlowiec ma swoje rondo
(PAP/Krzysztof Świderski)

Władze Opola zdecydowały się nazwać jedno z rond na obwodnicy miasta imieniem Jerzego Szczakiela, indywidualnego Mistrza Świata w żużlu z 1973 roku. To pierwszy Polak, który osiągnął taki sukces. Sportowiec wziął udział w jego uroczystym odsłonięciu.

Chodzi o rondo na skrzyżowaniu obwodnicy Opola i ul. Strzeleckiej. W jego środek został wbetonowany odrestaurowany motocykl żużlowy Szczakiela.

_ - Bardzo cieszę się z tego wydarzenia. Chyba jeszcze bardziej, niż ze zdobycia medalu mistrzostw. To znaczy, że ktoś jeszcze o mnie i moich sportowych sukcesach pamięta _ - powiedział Szczakiel.

Z inicjatywą nadania rondu jego imienia wyszła pod koniec ubiegłego roku rada Grudzic - dziś dzielnicy Opola - w których urodził się i nadal mieszka żużlowiec.

_ - Chcieliśmy w ten sposób uhonorować pana Jurka, oddać mu cześć i pokazać, że jest u nas tak znakomita postać _ - wyjaśnili przewodniczący rady dzielnicy Wiesław Kurek i przewodniczący zarządu Grudzic Andrzej Mały.

Dodali, że nieprzypadkowo otwarcie ronda zaplanowano na wrzesień tego roku. - _ 2 września minęła przecież 40 rocznica zdobycia tytułu Indywidualnego Mistrza Świata w żużlu przez pana Jurka _ - wyjaśnili.

O dacie wielkiego sportowego sukcesu przypomina też tablica zamontowana na umieszczonym na rondzie motorze. Mieszkańcy opolskich Grudzic dostali go od żużlowego klubu Kolejarz Opole, z którym związany był Szczakiel. W czynie społecznym odnowili pojazd i wbetonowali w zieloną wyspę na rondzie. _ - To motocykl z silnikiem czeskiej jawy, czyli takim, na którym Szczakiel zdobywał mistrzostwo świata _ - wyjaśnił wiceprezes Kolejarza Zbigniew Szulc.

_ - Nikt tak bardzo jak Jurek nie zasłużył sobie na pomnik za życia _ - gratulował Szczakielowi Jerzy Drozd, prezes Kolejarza Opole.

Szczakiel najpierw odsłonił pamiątkowy motocykl, a potem długo pozował do zdjęć - sam i z wieloma sympatykami i fanami czarnego sportu, którzy licznie stawili się w niedzielę na uroczystości nadania nazwy rondu. Wśród przybyłych był m.in. brązowy medalista olimpijski w kolarskim tandemie z Monachium Benedykt Kocot.

Rondo im. Jerzego Szczakiela znajduje się na skrzyżowaniu ul. Strzeleckiej z obwodnicą Opola, na wylocie z miasta w stronę Strzelec Opolskich. Rady Miasta Opola w kwietniu przegłosowała nadanie imienia sportowca temu miejscu.

Jerzy Szczakiel był pierwszym polskim indywidualnym mistrzem świata w tej dyscyplinie. Tytuł ten zdobył w 1973 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie wygrywając z legendarnym Nowozelandczykiem Iwanem Maugerem. Pytany w niedzielę przez dziennikarzy, czy pamięta tamten moment triumfu bez wahania powiedział: _ Oczywiście, jakby to było wczoraj. Takich rzeczy się nie zapomina _. Sukces na arenie międzynarodowej powtórzył wśród Polaków dopiero w 2010 r. inny utytułowany żużlowiec Tomasz Gollob.

Czytaj więcej w Money.pl
Druga strona festiwalu w Opolu Balon zawieszony na wysokości kilkunastu metrów, skąd widać panoramę miasta i krawaty dla... pomników - to niektóre atrakcje festiwalu w Opolu.
Pobił już wszystkie rekordy Wierzy w to, że Polacy drużynowo mogą zawalczyć o złoto. - _ Słyniemy z tego, że potrafimy się zjednoczyć i potem iść wspólnie na wojnę _ - przekonuje.
Poprzez portal chcą wyławiać sportowe talenty Stowarzyszenie Polski Sport 2024 z Opola dzięki portalowi dla szkół i nauczycieli wf-u chce kontaktować młodych sportowców ze związkami i sponsorami.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)