Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obama
25.05.2011 19:25

Żydzi chcą, żeby Obama walczył o ich majątki

Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego wezwała prezydenta USA Baracka Obamę, by w czasie wizyty w Warszawie wywierał na polski rząd presję

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) wezwała prezydenta USA Baracka Obamę, by w czasie wizyty w Warszawie wywierał na polski rząd presję w kierunku załatwienia sprawy rekompensat za zrabowane w Polsce prywatne majątki żydowskie.

_ Kiedy prezydent Obama spotka się w tym tygodniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem, restytucja zrabowanej własności prywatnej powinna być w programie rozmów _ - stwierdza oświadczenie WJRO.

_ Kraj, który nie odniósł się odpowiednio do swej przeszłości, nie jest w pełni wolny, aby podążać w przyszłość. Prosimy prezydenta Obamę, aby podniósł ten problem fundamentalnej sprawiedliwości na spotkaniu z polskim rządem. Skradzione majątki muszą być zwrócone. Wzywamy premiera Tuska, aby wznowił proces legislacyjny na rzecz restytucji, jak obiecywał _ - oświadczył dyrektor generalny WJRO David Peleg.

Tusk poinformował niedawno, że prace nad ustawą o reprywatyzacji, która ma zapewnić także nieżydowskim właścicielom rekompensaty za mienie zrabowane przez III Rzeszę i skonfiskowane przez rząd PRL, zostały wstrzymane ze względu na trudną sytuację budżetową państwa.

WJRO nie przyjmuje tego argumentu i podkreśla, że _ Polska pozostaje jedynym większym krajem dawnego bloku sowieckiego, który po dwóch dekadach od upadku komunizmu nie ma prawa zapewniającego restytucję mienia albo rekompensaty za prywatne majątki zrabowane w czasie holokaustu _.

Swoim apelem do Obamy WJRO dołączył do podobnego apelu, skierowanego w zeszłym tygodniu do prezydenta przez Komisję Helsińską przy Kongresie USA.

Jej dwaj współprzewodniczący - republikański kongresman Christopher H. Smith i demokratyczny senator Benjamin L. Cardin - wezwali Obamę w liście, aby poruszył sprawę restytucji na spotkaniu z polskimi przywódcami w Warszawie.

_ Chociaż od upadku komunizmu minęły ponad dwa dziesięciolecia, ofiary nazistowskich prześladowań i zbrodni komunistycznych wciąż nie otrzymały choćby małego zadośćuczynienia za kradzież ich własności. W swej istocie, nie jest to kwestia finansów, lecz sprawiedliwości _ - napisali obaj parlamentarzyści.

W apelu do Obamy podkreślili, że cenią sobie historyczne więzi łączące USA z Polską, ale uważają, że niezałatwienie przez Polskę sprawy restytucji _ osłabia nasze ważne dwustronne stosunki _.

_ Prosimy pana o wywarcie presji na polski rząd, aby poczynił znaczący postęp w rozwiązaniu tego od dawna trwającego i bolesnego problemu _ - kończą swój list do prezydenta USA Cardin i Smith.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t139965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;w;polsce;bedzie;bezpieczny,120,0,838264.html) Obama w Polsce będzie bezpieczny Przygotowaniami do wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych zajmuje się m.in. Centrum Antyterrorystyczne ABW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t94137.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;spotka;sie;z;liderami;partii;przyjdzie;kaczynski,199,0,837831.html) Obama spotka się z liderami partii. Przyjdzie Kaczyński? Gospodarzem będzie prezydent Komorowski, zaproszony jest także Lech Wałęsa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiemy;co;obama;bedzie;robil;w;polsce,97,0,833633.html) Wiemy co Obama będzie robił w Polsce Prezydent USA spotka się m.in. z rodzinami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Tagi: obama, żydzi, mienie, polska, wizyta, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz