Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
02.01.2020 22:05

Transformacja energetyczna będzie słono kosztować. 270 tys. zł za jednego górnika

270 tys. złotych - tyle będzie kosztowało zastąpienie jednego miejsca pracy w sektorze węglowym - wynika z badań Magdaleny Wójcik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Rezygnacja z węgla kamiennego będzie dużo kosztować.

Według szacunków Central Europe Energy Partner (CEEP), do 2030 roku na Śląsku pracę straci 40 tys. osób. Wszystko z powodu przemian w energetyce i spadające zapotrzebowanie na węgiel.

Zastąpienie miejsc pracy w górnictwie węgla kamiennego, na samym Śląsku, może kosztować 54 mld złotych.

W finansowaniu transformacji energetycznej mają pomóc pieniądze z budżetu Unii Europejskiej. Według wstępnych deklaracji, w strukturach UE ma powstać Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach polityki spójności.

Oglądaj też: Emilewicz: Zakaz palenia paliwami stałymi, węglem jest potrzebny

Na razie nie wiadomo jednak jakie inwestycje będą mogły być dofinansowane.

Być może, na unijne pieniądze będzie mogło liczyć planowane Śląskie Centrum Szkoleniowe, które ma przygotowywać kadrę dla powstającego sektora odnawialnych źródeł energii.

- Do najważniejszych założeń projektu należy przekwalifikowanie pracowników zatrudnionych w tradycyjnych gałęziach przemysłu m.in. w sektorze górniczym na potrzeby sektora wiatrowego i dystrybucji energii. To także wzrost konkurencyjności na rynku pracy specjalistów i inżynierów i rozbudowanie lokalnego łańcucha dostawców i poddostawców wokół OZE. To wszystko razem spowoduje, że więcej wartości dodanej zostaje w kraju - mówi Grzegorz Tobiszowski, europoseł PiS, cytowany przez portal WNP.

Jak szacuje CEEP, w polskim górnictwie węgla kamiennego pracuje ok. 300 tys. osób, z czego na samym Śląsku ok. 300 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, górnictwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-01-2020

ReformatorCzy ktoś liczył koszty emerytur górniczych? 25 lat pracy i 35 lat pobierania emerytury. Żaden górnik tego nie zrozumie bo jest to ponad jego poziom … Czytaj całość

02-01-2020

mariuszhaikW tytule 270 mln , później 270 tys???. Prace ma stracić 40 tys po 270 tys. To daje 14,58 mld a w tekście 54 mld. Kto to pisał i liczył? I wreszcie … Czytaj całość

03-01-2020

skayPrzecież już górnicy dostawali kasę za odejście z zawodu.Przejedli,przepili i przekombinowali.Za rządów PiS powrócili do zawodu.Teraz chcą jeszcze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (86)