Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Transparentność wynagrodzeń w Polsce – czas przełamać tabu?

0
Podziel się:

W Polsce tylko nieliczne firmy decydują się na jawność wynagrodzeń. Transparentność płac to ciągle trudny temat, do tego stopnia, że pracodawcy bardzo rzadko decydują się na podanie informacji o wynagrodzeniu w ogłoszeniach o pracę. Czy jesteśmy gotowi na informację, ile zarabia kolega z sąsiedniego biurka, a może już dawno wiemy, kto w naszej firmie zarabia mniej a kto więcej?

Transparentność wynagrodzeń w Polsce – czas przełamać tabu?
(Pixabay.com)

Dlaczego pracodawcy dbają o poufność wynagrodzeń?

Wiele firm decyduje się na wpisanie kwestii poufności wynagrodzeń do regulaminu pracy. Dlaczego? Pracodawcom zależy na tym, aby zatrudnione osoby nie wymieniały się takimi informacjami, ponieważ może prowadzić to do konfliktów oraz niezadowolenia osób, które zarabiają mniej. Wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników – doświadczenia na danym stanowisku, wykształcenia czy sukcesów zawodowych, dlatego firmy cenią sobie możliwość różnicowania zarobków. Kolejnym powodem, dla którego pracodawcy nie chcą ujawniać wynagrodzeń, jest problem podkupywania pracowników. Taka wiedza ułatwiłaby pracę konkurencji, ponieważ umożliwiłaby składanie lepszych ofert cennym specjalistom.

Czy wiemy, ile zarabia kolega z sąsiedniego biurka?

Według badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl, wśród osób pracujących aż 66% mężczyzn oraz ponad 70% kobiet deklaruje, że w ich firmie nie ma transparentności wynagrodzeń. Jednocześnie, bardzo duży odsetek Polaków (45%) uważa, że w firmach mówi się o poziomie wynagrodzeń w prywatnych rozmowach. Z badania wynika również, że częściej na ten temat dyskutują mężczyźni, przy czym, im wyższe wynagrodzenie, tym mniejsza skłonność do tego typu rozmów.

Pozytywne strony jawności wynagrodzeń

W Polsce tylko nieliczne firmy decydują się na opublikowanie listy wynagrodzeń albo podanie orientacyjnej pensji, którą pobiera osoba na danym stanowisku (managera, dyrektora czy recepcjonisty). Jakie są plusy takiego rozwiązania? Jawność w kwestii wypłat wpływa pozytywnie na postrzeganie firmy przez pracowników – każdy wie, ile zarabia i co musi zrobić, aby awansować. Ponadto, zatrudnione osoby są chronione przed dość powszechnym w naszym kraju i bardzo negatywnie odbieranym zjawiskiem, jakim jest dyskryminacja płacowa ze względu na płeć. Pracownicy nie muszą martwić się o nierówność płac, ponieważ zarobki na tym samym stanowisku są równe dla wszystkich. Kolejnym plusem są szybsze i bardziej efektywne rekrutacje, ponieważ firma od razu podaje poziom wynagrodzenia, co znacząco skraca etap negocjacji płac.

Zdania na temat transparentności wynagrodzeń są wyraźnie podzielone, a temat ten nieustannie budzi kontrowersje. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat jawności płac? Weź udział w panelu dyskusyjnym ekspertów podczas VIII Forum Dyrektorów HR. W trakcie debaty z udziałem publiczności szefowie działów kadrowych z największych polskich firm podzielą się swoimi doświadczeniami oraz wspólnie wypracują odpowiedzi na takie pytania jak:

• czy jesteśmy gotowi na jawność wynagrodzeń,
• kiedy warto się na nią zdecydować, a kiedy nie,
• jakie pozytywne i jakie negatywne skutki niesie za sobą opublikowania siatki płac,
• czy transparentność wynagrodzeń faktycznie pomaga w rekrutacji, motywuje do działania i może niwelować takie zjawiska jak wysoka rotacja czy absencja pracowników.

Więcej na stronie wydarzenia: https://hr-forum.pl/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Informacja prasowa
KOMENTARZE
(0)