Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Trasa S3. 42 km dwujezdniowej drogi gotowe dla kierowców

95
Podziel się:

Łatwiej dojedziemy do Świnoujścia. Zakończyły się prace na dwóch odcinkach drogi ekspresowej S3 w woj. zachodniopomorskim. Powstał nowy dwujezdniowy odcinek Brzozowo-Miękowo o długości 22,4 km. Z kolei fragment z Miękowa do Rzęśnicy został dostosowany do parametrów drogi ekspresowej.

Trasa S3. 42 km dwujezdniowej drogi gotowe dla kierowców
Przebieg trasy S3 (GDDKiA)

Od dzisiaj kierowcy mogą korzystać z tych dwóch odcinków na zasadach docelowej organizacji ruchu, bez utrudnień spowodowanych robotami. Łączna całkowita wartość inwestycji dla tych dwóch odcinków S3 wyniosła 583,8 mln złotych.

- Dzisiaj oddajemy do użytkowania kierowcom aż 40 km nowej drogi ekspresowej w woj. zachodniopomorskim. Wielkimi krokami zbliżamy się do momentu, w którym droga S3 będzie ukończona na całym jej przebiegu. Już za trzy lata dotrzemy nią do samego Świnoujścia –powiedział obecny na uroczystości otwarcia odcinka powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

- Kolejne drogowe i strategiczne połączenie dla całego kraju jest już w większości wybudowane. Ponad 80 proc. z docelowej długości drogi ekspresowej S3 jest już udostępnione dla kierowców. To ponad 400 km bezpiecznej drogi o najwyższych parametrach technicznych – wtórował mu Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

Zobacz także: Droga S16 na Mazury nadal bez konkretów. Wiceminister ucieka od odpowiedzi

 Szef GDDKiA dodał z kolei, że w woj. zachodniopomorskim w przyszłym roku rozpocznie się budowa odcinków od Świnoujścia do Troszyna. Obecnie wykonawca prowadzi prace projektowe. Z kolei na południu kraju trwa budowa odcinków w woj. dolnośląskim, gdzie powstaną m.in. dwa nowoczesne tunele w ciągu S3.

Nowa droga S3 od Brzozowa do Miękowa 

Na ponad 22-kilometrowym odcinku nowej S3 od Brzozowa do Miękowa powstały węzły drogowe - Babigoszcz, Przybiernów i Brzozowo - oraz para MOP Przybiernów. Droga przebiega w większości przez tereny leśne, w związku z tym powstało pięć przejść dla dużych zwierząt, w tym cztery górne. Nowa dwujezdniowa S3 połączyła zakończone w latach 2011-2012 obwodnice Miękowa oraz Troszyna, Parłówka i Ostromic. 

Kontrakt o wartości 360,5 mln zł został zawarty z firmą Budimex w grudniu 2017 roku. Roboty ruszyły wiosną 2019 roku z terminem zakończenia w kwietniu 2021 roku.  

S3 Miękowo - Rzęśnica dostosowana do współczesnych standardów 

Dwujezdniowa droga na odcinku Miękowo - Rzęśnica powstała w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Trasa nie spełniała już współczesnych standardów drogi ekspresowej. W ramach kontraktu o wartości 126,3 mln zł, w miejscowości Kliniska Wielkie powstał węzeł drogowy, który zastąpił wcześniejsze skrzyżowanie z przejściem dla pieszych.

Kompleksowo przebudowany został również węzeł Rzęśnica z drogą wojewódzką nr 142, co poprawiło płynność i bezpieczeństwo ruchu. Inwestycję podobnie, jak odcinek Brzozowo - Miękowo, zrealizowała firma Budimex.

Coraz bliżej ukończenia całej S3 

Droga ekspresowa S3 jest częścią korytarza transportowego łączącego Skandynawię z Adriatykiem. Codziennie tysiące ciężarówek przypływa lub odpływa promami łączącymi Świnoujście ze szwedzkim Ystad lub Trelleborgiem, aby rozpocząć podróż na południe Europy i w innych kierunkach właśnie drogą S3.  

Jest to również główna magistrala drogowa wzdłuż zachodniej granicy Polski, łącząca ze sobą trzy autostrady - A6, A2 i A4. Obecnie, licząc razem z oddanymi dzisiaj do ruchu odcinkami z liczącej około 480 km drogi, gotowych jest już 402,3 km, czyli 83,6 proc. tej drogi. 

Obecnie trwa jeszcze realizacja robót budowlanych na odcinkach od Bolkowa do Lubawki, gdzie są drążone dwa tunele. W IV kwartale tego roku powinna zakończyć się realizacja odcinka Lubin - Polkowice (woj. dolnośląskie). W województwie zachodniopomorskim w sierpniu ubiegłego roku podpisano umowy na realizację w formule Projektuj i buduj, odcinków od Świnoujścia do Troszyna. 

Opracowywanie projektów budowlanych jest już zaawansowane, na wiosnę przyszłego roku powinny ruszyć roboty budowlane. Ich zakończenie, które jest planowane w roku 2024, będzie oznaczało też zakończenie realizacji całej drogi ekspresowej S3. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
zachodniopomorskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
Fan A4
2 lata temu
To żaden PiS wybudował to wybudował naród który za to zapłaci PiS może zrobił na tym jakiś przekręt żeby nakarmić już i tak tłuste koty one nigdy nie mają dość.
jan
3 lata temu
I znowu ten niedobry PIS wybudował drogę dla tych co popierają PO
zen
3 lata temu
Tak tak za PO było przytulenie kasy na euro a prywatni inwestorzy budowali za swoje po czym nie dostali zapłaty i poszli z torbami. Nowak przytulił kasę i wszystko się zgadza.
Franek
3 lata temu
jak tylko będzie można bez problemów ,jadę do Francji na wczasy. Przez Czechy, aby na A4 nie spotykać ukrów i polaków zza Buga.
lex
3 lata temu
A co ze "SŁAWNĄ" autostradą A-18 ??? Powstała ona jeszcze za Adolfa, ale on wybudował ją z płyt betonowych. Obecnie to "DZIURA GONI DZIURĘ"!!! Nie wstyd ???
...
Następna strona