Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Trolle internetowe są wśród nas. Debata o fake newsach już dzisiaj

1
Podziel się:

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - miał powiedzieć Stanisław Lem. Cytat udostępniano tysiące razy, jednak prawda jest taka, że nie są to słowa Lema. W dobie fake newsów informacje trzeba weryfikować bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Trolle internetowe są wśród nas. Debata o fake newsach już dzisiaj
(Getty Images, Chesnot)

Według raportu "Freedom of The Net" w samym 2016 roku aż 16 wyborów w różnych krajach zaatakowano przez tzw. armie trolli. Chociaż wcześniej zjawisko to było mało widoczne w polskim internecie, dzisiaj, w 2020 roku obie strony barykady politycznej wynajmują osoby do umieszczania "odpowiednich’" komentarzy na forach.

Przykładów działalności trolli internetowych jest mnóstwo. Twitter jest tego świetnym źródłem, gdzie w trakcie kampanii politycznych tablice pękają od fałszywych informacji.

- Czy jest jakaś droga, żeby się obronić przed trollami i fake newsami? Mam nadzieje, że zaproszeni eksperci nam na to odpowiedzą - powiedział dr Maciej Kawecki Prezes Zarządu Instytutu Lema.

Widać więc, że informacja chociaż spełnia swoją funkcje edukacyjną, jest też coraz częściej wykorzystywana do destabilizacji i manipulacji. Tego będzie dotyczyć dzisiejsza debata "Trolle atakują. O dezinformacji jako broni" organizowana przez Instytut Lema i WSB Warszawa. Transmisja rozpocznie się o godzinie 18:00 na facebooku Instytutu Lema i Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

W debacie wezmą udział:

  •  Krzysztof Szubert, b. wiceminister cyfryzacji,
  •  Michał Białek, członek zarządu Wykop.pl,
  •   Andrzej Kozłowski, redaktor naczelny CyberDefence24.pl,
  • Jakub Boratyński, Dyrektor ds. Społeczeństwa Cyfrowego, Zaufania i Cyberbezpieczeństwa (Komisja Europejska).

Debata jest wstępem do serii warsztatów i paneli dyskusyjnych, które Instytut Lema zorganizuje tegorocznej jesieni we współpracy z z Organizacją Narodów Zjednoczonych przy Internet Governance Forum (IGF). To największa międzynarodowa impreza dotycząca przyszłości rozwoju Internetu.

Link do wydarzenia:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Troll interne...
2 lata temu
Obecny.