Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

Trudna sytuacja w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy zostają na noc w siedzibie firmy

12
Podziel się:

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) nie doszli do porozumienia z zarządem firmy co do przyszłorocznego wzrostu płac. Przedstawiciele związków zdecydowali, że zostaną w siedzibie spółki na noc.

kopalnia
kopalnia (Fotolia)

Jak podała w oświadczeniu PGG, spółka zaproponowała sporządzenie protokołu rozbieżności oraz powołanie mediatora. Strona związkowa odmówiła podpisania protokołu i oświadczyła, że jej przedstawiciele pozostaną w budynku PGG.

Spór trwa już od tygodnia. Związkowcy domagają się 12-proc. podwyżki, a poza tym włączenia dodatku gwarantowanego do podstawy naliczania Barbórki i 14-tej pensji za rok 2019. Zarząd powiedział "nie" argumentując, że Spełnienie postulatów strony społecznej oznaczałoby wzrost kosztów stałych spółki o ok. 610 mln zł w skali roku

Jednocześnie zarząd PGG informuje, że w latach 2017-2019 spółka przeznaczyła na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników 1 mld 95 mln zł powyżej wydatków planowanych przy tworzeniu PGG. Ponadto PGG jest zobligowana do spłaty obligacji w wysokości 2,2 mld zł.

Zobacz także: Zobacz też: Akcyza na używki. Resort zdrowia chce wyższej stawki?

Jak podaje PAP, reprezentanci central związkowych z PGG przyszli w środę do katowickiej siedziby spółki z żądaniem natychmiastowego wznowienia rozmów na temat podwyżek płac. Zapowiedzieli, że pozostaną w budynku, dopóki nie uzyskają gwarancji realizacji swoich postulatów. Zarząd, który początkowo zapraszał związkowców na spotkanie zaplanowane na 5 grudnia, ostatecznie podjął rozmowy. Ale do porozumienia nie doszło.

W ubiegłym roku PGG wypracowała 493 mln zł zysku. Załoga Polskiej Grupy Górniczej dostanie jednorazowe dodatki do pensji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
skłócić poróż...
5 lata temu
ludzie nie dajcie się napuszczać piekarze pielęgniarki kierowcy kominiarze górnicy hutnicy poczytajcie ile miliardów oprócz podatków i opłat ale czystego zysku odłożonego na inwestycje np. w JSW kolejne rządy wypłacały i wypłacają sobie kasę a niepokornych prezesów odwołują wszyscy zarabiamy jak niewolnicy nie ma lepszych gorszych
Elka
5 lata temu
Tym gornikom to się już w d.tzn w głowie przewraca ciągle im mało i mało wegiel przywozony z Rosji, Mozambiku .a może czas zmienić robotę i pójść na kasę do biedronki tak jak mówiono do nauczycieli. Dosyć tego naciagania narodu polskiego.
to mówiłam ja...
5 lata temu
- Polska gospodarka będzie oparta na polskim węglu , Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego górnictwa. itd
dwam
5 lata temu
przyjedzie z Brukseli Beata Sz. ?
Zabierać kasę...
5 lata temu
Górnicy, PiS skończyła się kasa, nie mają za co kupić waszych głosów. W tej chwili zabierają pieniądze z OFE, z funduszu demograficzne dla emerytów składanego na czarną godzinę budżetu, i funduszu solidarności owego, w którym zabiera się kasę niepełnosprawnych na kupienie głosów dla Dudy na II turę. Zatem górnicy nic nie dostaniecie, najwyżej wyższe rachunki za prąd, benzynę i gaz