Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

TSUE wydał wyrok ws. ustawy o sygnalistach. Polska zapłaci karę

12
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wcielić do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. To oznacza, że Polska ma zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od ogłoszenia wyroku.

TSUE wydał wyrok ws. ustawy o sygnalistach. Polska zapłaci karę
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska musi zapłacić karę (PAP, PAP/Leszek Szymański)

Dyrektywa o ochronie sygnalistów ma zapewniać bezpieczeństwo osobom zgłaszającym naruszenia prawa Unii. Państwa członkowskie miały obowiązek przyjąć regulacje niezbędne do jej zastosowania do 17 grudnia 2021 r. Według Komisji Europejskiej nasz kraj tego nie zrobił. W związku z tym zdecydowała 10 marca 2023 r. skierować sprawę do Trybunału.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Firmy zwalniają pracowników. Eksperci: to są lokalne dramaty, tragedii na rynku nie ma

TSUE uwzględnił skargę KE, potwierdzając, że "Polska nie podjęła środków niezbędnych do zapewnienia transpozycji dyrektywy". Odrzucił także argumenty Polski, stwierdzając, że "przedłużających się prac legislacyjnych nie usprawiedliwia szeroki zakres regulacji wspomnianej dyrektywy"; "podobnie trudności wywołane pandemią Covid-19 oraz napływ uchodźców wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainę nie uzasadniają niedochowania terminu transpozycji".

Na wniosek KE Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce zapłacić okresową karę i ryczałt.

Gdyby stwierdzone uchybienie trwało w dniu ogłoszenia wyroku, RP została zobowiązana do zapłacenia 40 tys. euro dziennie, licząc od dnia ogłoszenia decyzji TSUE do chwili usunięcia tego uchybienia. W przypadku ryczałtu Trybunał orzekł, że "skuteczne zapobieganie analogicznym naruszeniom prawa Unii w przyszłości (...) przemawiają za zobowiązaniem Polski do zapłaty na rzecz Komisji kwoty 7 milionów euro".

Polska przyjęła projekt ustawy o sygnalistach

Przypomnijmy, Polska na początku kwietnia przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów, czyli osób pracujących w sektorze prywatnym lub publicznym, które zgłaszają naruszenia prawa związane z pracą. Nowa propozycja dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej.

Zgodnie z założeniami projektu ochroną zostaną objęte osoby, które zgłaszają naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Chronieni będą zatem zatrudnieni na podstawie np. umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, posiadający kontrakt menedżerski, działający w wolontariacie, na stażu, praktykach czy w służbie wojskowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Wyklęci
miesiąc temu
Strony w kategorii „Polscy kolaboranci III Rzeszy”
Pytam
miesiąc temu
Dlaczego tekst w którym sygnalistę nazwałem donosicielem został wycięty ? Przypominam - donosiciel to ten co donosi na innych, sygnalista to ten co donosi na innych. Jest różnica ?
nick
miesiąc temu
poufnie zgłaszam szereg naruszeń przez obecną ekipę
Wieczna rados...
miesiąc temu
Nie chcę tej Unii.uciekajmy z tej wspólnoty, wolę bandę Janosika.
Fanka
miesiąc temu
No Przeciez sa pieniadze z Unii maja z czego odciagac Odciagna wszystko Ciekawe Czy wystarczy?