Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

TSUE zdecydował. Polsce może grozić odebranie unijnych pieniędzy

68
Podziel się:

TSUE oddalił skargi Węgier i Polski na mechanizm warunkowości służący ochronie budżetu UE w przypadku naruszeń praworządność w państwach członkowskich.

TSUE zdecydował. Polsce może grozić odebranie unijnych pieniędzy
Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wniesione przez Węgry i Polskę skargi na tzw. mechanizm warunkowości. To zła wiadomość dla premiera Mateusza Morawieckiego (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął, czy zasadne są argumenty Polski i Węgier, które zaskarżyły mechanizm "pieniądze za praworządność", twierdząc, że jest on niezgodny z unijnymi traktatami.

Jak poinformowano, TSUE oddalił skargi Węgier i Polski. Oznacza to, że Komisja Europejska będzie mogła wnieść o zablokowanie unijnych funduszy krajowi, w którym naruszane są zasady praworządności.

Zobacz także: Projekt Andrzeja Dudy ws. Sądu Najwyższego. Lewica poprze prezydenta? Jest warunek

W orzeczeniu TSUE stwierdził, że "mechanizm został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 TUE i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa."

Wyrok TSUE ws. mechanizmu warunkowości

Jasny sygnał w tej sprawie wysłał w grudniu rzecznik generalny TSUE, który stwierdził, że Komisja Europejska może odbierać unijne fundusze państwom naruszającym zasady praworządności. "Należy oddalić skargi Węgier i Polski na system warunkowości wprowadzony w celu ochrony budżetu Unii w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego" - napisał w opinii.

KE ma teraz otwartą drogę do zawieszania Polsce i Węgrom unijnych funduszy. Komisja wykonała zresztą w tej sprawie pierwszy ruch. W listopadzie zwróciła się do Polski i Węgier z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób rządy tych państw zamierzają odpowiedzieć na zastrzeżenia zgłaszane przez Brukselę. Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand przekazał, że informacje mogą mieć znaczenie dla stosowania ogólnego mechanizmu warunkowości wobec obu krajów.

W przypadku Polski stawką jest nie tylko 36 mld euro z Funduszu Odbudowy, ale też ponad 100 mld euro dla Polski z wieloletniego budżetu UE.

Polska i Węgry jednoznacznie odrzucają wszelkie zarzuty. Dodatkowo okazuje się, że rząd w Warszawie ma już plan na wypadek, gdyby Komisja Europejska zdecydowała się na zamrożenie funduszy. Jak dowiedział się money.pl, Polska zaskarży wówczas decyzję KE do TSUE.

Trybunał Konstytucyjny o mechanizmie warunkowości

W środę w sprawie mechanizmu warunkowości zebrał się też polski Trybunał Konstytucyjny. Wniosek o stwierdzenie, czy jest on zgodny z ustawą zasadniczą, złożył w grudniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

"Nie mam wątpliwości, że tzw. mechanizm warunkowości, wymuszony przez UE, jest jaskrawo sprzeczny z Konstytucją RP. Dlatego kieruję wniosek do TK, poddając ten mechanizm kontroli polskiego sądu konstytucyjnego" - argumentował wówczas na Twitterze lider eurosceptycznej Solidarnej Polski.

Nad sprawą ma pochylić się pełny skład orzekający. Przewodniczyć mu będzie Julia Przyłębska, Stanisław Piotrowicz wyznaczony został na sędziego sprawozdawcę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
Bert
6 miesięcy temu
To może że względu na naruszenia praworządności w UE, niedemokratyczne traktowanie protestujących obywateli w zachodnich krajach UE, zatrzymać wpłaty?
Jestem
6 miesięcy temu
To nie jest unia to są niemcy pod przykrywką i kolesiostwo w tych różnych rządach tsue .. i reszce lewaków. W innych krajach jest tak samo a tylko polska płaci kary bo niemcy sie boją że polska się rozwinie bardziej niż one same dlatego chcą zabrać jak najwięcej kasy i kar nałożyć ... Najlepsza polska to wolna Polska nikt nie będzie nas germanił szczury. Mam nadzieję że polska zablokuje wpłaty składek do uni dopóki oni nie przestaną robić z siebie debila "tsue "
Polak
6 miesięcy temu
Oaza głupoty. Coraz większy wstyd. Pieniacze i warcholstwo. Zaraz będą wszystko vetować z zemsty i złośliwości. Jak w I Rzeczypospolitej co doprowadziło do upadku i rozbiorów. Juz po raz kolejny nasze "elity " prowadzą nas do katastrofy. Genetyczna głupota złotej wolności szlacheckiej.
Polak
6 miesięcy temu
Wszyscy ci znani dywersanci z piątej kolumny, ci pseudo Polacy, którzy zjadliwie niszczą Polskę i jej rację stanu, winni być wywiezieni na taczkach poza granice Polski. Jestem gotów kupić te taczki za swoje własne pieniądze emeryta. Za wielu Niemców w polskiej polityce!!!!
Polak
6 miesięcy temu
Dramatyczne, ale sensowne, wywody Zbigniewa Ziobry w prawie decyzji TSUE, nic nie zmienią, bo werdykt zbłądzonych lewackich kolesiów z uni europejskiej jest motywowany nie tylko ideologią zgorszenia, ale przede wszystkim, zemstą. Jedyna szansa Polski by ta pozostała Polską niezależną, narodową, to powrzechne referendum w sprawie wyjścia Polski z UE. I jeśli Polacy wybiorą zdemoralizowaną Unię, na taką Polskę będą zasługiwali. A znając przewrotną naturę Polaka, wynik takiego referendum byłby też przesądzony, oczywiście, na rzecz sił zła i zniszczenia Polski, być może na zawsze.
...
Następna strona