Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Turów. "Polska będzie walczyć o uchylenie kary"

49
Podziel się:

Polski rząd zamierza walczyć w sądzie o uchylenie kary, którą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę za niedostosowanie się do poprzedniej decyzji - zapowiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Turów. "Polska będzie walczyć o uchylenie kary"
Polska będzie walczyć o uchylenie kary w sprawie Turowa. (Wikimedia Commons, Werni1 CC-BY-SA-4.0)

- My byśmy bardzo chcieli rozmawiać, ale mamy wrażenie, że strona czeska po prostu w tej chwili podjęła decyzję, że tego robić nie chce - powiedział Jabłoński na antenie radia Wnet, pytany o stan negocjacji między Polską a Czechami.

Wiceminister podkreślił jednocześnie, że sytuacja, do której doszło, jest "absolutnie bezprecedensowa" i zapowiedział, że Polska podejmie w tej sprawie kroki prawne. Będzie dążyć m.in. do tego, by sprawą Turowa TSUE zajął się w pełnym składzie.

- Tutaj będziemy przedstawiali naszą argumentację prawną w stosowny sposób poprzez właściwe środki prawne, które nam przysługują. Nie chciałbym państwu więcej na ten temat mówić dzisiaj, natomiast proces się toczy. Sądzę, że w niedługim czasie szczegóły zostaną podane do wiadomości polskiej opinii publicznej – po to, żebyśmy też wszyscy wiedzieli, w którą stronę ta sprawa zmierza - powiedział Jabłoński.

Zobacz także: Spór o kopalnię Turów. Belka o rządzących: Skłonność do obrażania się, tupania nóżkami i chowania się do kąta

Pod koniec września, po dwóch dniach rozmów w Pradze, polscy negocjatorzy poinformowali, że delegacjom Polski i Czech nie udało się uzgodnić treści porozumienia ws. kopalni węgla brunatnego Turów, które miałoby być później zaakceptowane przez oba rządy.

Wcześniej strona czeska informowała, że wypracowanie takiej umowy umożliwi wycofanie z TSUE skargi przeciwko Polsce dotyczącej funkcjonowania kopalni Turów.

Czeski minister komentuje

Komentarze polskich urzędników, dotyczące postawy Czechów w negocjacjach, skomentował w poniedziałek czeski minister środowiska Richard Brabec, który bierze udział w rozmowach.

"Komentarze polskich urzędników na temat rozmów w kopalni Turów traktuję jako przesłanie dla ich krajowej sceny politycznej. Powiedziałbym raczej, że Polacy byli dość zaskoczeni, że mogliśmy negocjować tak samo ciężko jak oni" - napisał na Twitterze Brabec.

Czeskie media o "absurdalnej sytuacji"

Sprawę negocjacji wokół Turowa czeski portal "HlídacíPes" nazywa "absurdalną i nielogiczną".

"Czechy zwracają się do Trybunału Sprawiedliwości UE o stwierdzenie, że Polska łamie prawo UE. Z drugiej strony negocjują z Polską umowę, która w oczywisty sposób pozwoliłaby jej łamać prawo UE nadal" - pisze czeska dziennikarka Eva Kružíková.

Jej zdaniem, jeśli Czesi zawrą z Polską umowę bilateralną, w której zgodzą się na dalsze eksploatowanie kopalni Turów pod pewnymi warunkami, to będzie jednoznaczne z przyznaniem, że "nie mają nic przeciwko zanieczyszczeniu powietrza i dewastowaniu zasobów wodnych.

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - odpowiadając na wniosek Czech - nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. 30 września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
70+
9 miesięcy temu
No i - co było do przewidzenia - TSUE oddaliło wniosek o uchylenie kary za kopalnię w Turowie! Płaćcie, pisuary, z własnych kieszeni, jak nie umiecie dogadywać się z ludźmi i robicie wszystko co chcecie nie licząc się z nikim i niczym!
staoheu
9 miesięcy temu
Polacy to niereformowalni idioci. Wiecej nie trzeba nic mowic. Wasze wybory swiadcza o was i stanie waszych umyslow.
golfik
9 miesięcy temu
Dali se przyłożyć nóż do gardła i w tej pozycji negocjują. Gratulacje.
Księgowy
9 miesięcy temu
To w końcu ile każdy Polak miesięcznie zapłaci? 4 złote czy 2zł 50gr bo różnie podają
polak
9 miesięcy temu
takimi decyzjami doprowadza do rozpadu eurokolchozu
...
Następna strona