Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
29.01.2019 22:03

Tusk mówi 'nie' renegocjacjom z May

Brytyjska premier Theresa May liczyła na nowe otwarcie ws. brexitu. Z planu nici, Bruksela zamyka drzwi do negocjacji. Po anonimowym dyplomacie, 'nie' dla renegocjacji potwierdza rzecznik Donalda Tuska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Przewodniczący RE Donald Tusk nie godzi się na renegocjacje umowy ws. brexitu (Fot: Wiktor Dąbkowski)

Jak informuje SkyNews, rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska potwierdził, że Unia mówi 'nie' renegocjacjom umowy ws. brexitu.

Rzecznik Donalda Tuska Preben Aamann, stwierdził, że kwestia planu awaryjnego dotyczącego Irlandii jest częścią umowy, a umowa nie podlega renegocjacjom.

Oficjalną rozmowę telefoniczną May z Tuskiem zaplanowano na środę. Wszystko to dzieje się w tle głosowań w brytyjskim parlamencie. Ten we wtorek odrzucił 5 z 7 poprawek do tzw. "Planu B" Theresy May, czyli próby uratowania łagodnego brexitu.

Zobacz też: Brexit. Jak rząd chce pomóc polskim firmom

- Po głosowaniach stało się jasne, że w tej Izbie jest szansa na wypracowanie drogi zrównoważonej drogi do opuszczenia Unii Europejskiej z umową - powiedziała brytyjska premier.

Wcześniej zapewniała parlamentarzystów, że będzie chciała nowego otwarcia ws. brexitu i renegocjacji umowy z Brukselą. Te słowa poprzedzała jej rozmowa z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claud'em Junckerem. Jednak szlaban do renegocjacji szybko się zamknął.

Najpierw agencja Reuters donosiła o tym, że nie będzie renegocjacji, cytując unijnego dyplomatę związanego z brexitem, który chciał pozostać anonimowym. O tym, że nie ma szans na renegocjacje później mówił cytowany przez AFP prezydent Francji Emmanuel Macron.- Osiągnięte porozumienie jest najlepszym z możliwych i nie ma mowy o renegocjacji - powiedział. Do tego dochodzi potwierdzenie z środowiska Donalda Tuska i marzenia Theresy May o renegocjacjach się nie ziszczą.

Komentatorzy zauważają, że w ten sposób May po raz kolejny chce kupić sobie czas. Narasta chaos i kryzys związany z tym, że umowa została odrzucona przez brytyjski parlament. Kolejne głosowanie ma odbyć się w połowie lutego. Jeśli do końca lutego porozumienie nie zostanie wypracowane, dojdzie do tzw. twardego brexitu. W takim przypadku Wielka Brytania bez żadnej umowy opuści struktury Unii Europejskiej dokładnie 30 marca 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, tusk, may, ue, wielka brytania, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2019

Trzeba być twardym!Brawo Donald tak trzymać!

29-01-2019

algaSłuszna decyzja UE, niech się w końcu na coś zdecydują

29-01-2019

gtryDziabnięty babsztyl!

Rozwiń komentarze (130)