Notowania

Twardy brexit. Bruksela ma plan na brak umowy z Londynem

Co stanie się z 1,5 mln Brytyjczyków w Unii Europejskiej po wystąpieniu ze Wspólnoty bez umowy. Bruksela wzywa kraje członkowskie do przychylnego traktowania obywateli Wielkiej Brytanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: AP)

Rozwód bez porozumienia stron to ewentualność, na którą Bruksela musi być przygotowana. Na 100 dni przed debatą ws. brexitu Komisja Europejska ogłosiła plany awaryjne – pisze ”Gazeta Wyborcza”.

Przede wszystkim zabezpieczają one kwestie obywateli. KE apeluje do krajów członkowskich, aby przychylnie traktowały 1,5 mln mieszkających i pracujących w UE obywateli Wielkiej Brytanii.

Mieliby oni zachować obecne zezwolenia na stały pobyt, a świeże wnioski o czasowe lub stałe prawo pobytu - złożone przed 29 marca 2019, czyli formalnym wystąpieniem z UE - miałyby być rozpatrywane w trybie pilnym.

Zobacz: Powrót granicy między Wlk. Brytanią a UE. "Kolejka z Dover do Maryslii utworzy się w kilka godzin"

Bruksela chciałaby również, aby dotychczasowy pobyt w UE zaliczyć do limitów potrzebnych do uzyskania karty pobytu na zasadach takich, jak dla obywateli spoza Unii. Miałoby ono dać uprawnienie do podróżowania po strefie Schengen, ale bez uprawnienia do łatwych przeprowadzek – informuje "Wyborcza".

Brytyjczycy mieliby zachować również emerytury. Bruksela apeluje, aby były one wciąż wypłacane. Unia chce, aby te zasady działały na zasadach wzajemności również wobec obywateli UE na Wyspach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-12-2018

KoloNiech angole sie wala. Chcieli to nieh spi....ja

22-12-2018

TomekNiech płacą za usługi medyczne i wiza tylko na rok! Dlaczego mamy traktować ich inaczej niż oni naszych?

14-01-2019

Patryjotaokradli wiele panstw ,czas zaplacic i to slono ,tera trump i chiny wywala ich w powietrze a unia jeszcze szarpnie za tranzyt ,narod nie jest nic wart … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)