Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Tyle prądu produkujemy z odnawialnych źródeł. GUS podał dane

24
Podziel się:

W Polsce w 2020 roku 16,13 proc. wykorzystanej energii pochodziło z odnawialnych źródeł - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To wzrost o 0,76 punktu procentowego w porównaniu do roku 2019. Zdecydowana większość prądu wyprodukowanego dzięki OZE pochodziła z biopaliw stałych. - Te dane pokazują, że rozwój sektora OZE idzie w dobrym kierunku - ocenia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Tyle prądu produkujemy z odnawialnych źródeł. GUS podał dane
Elektrownia Pątnów. Część produkowanej tu energii powstaje ze spalania biomasy (East News, Mateusz Grochocki)

W 2020 r. wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł w skali roku o 0,76 pkt proc. i wyniósł 16,13 proc. - podał w czwartek GUS. Tym samym Polska osiągnęła 15 proc. cel, zgodny z dyrektywą RED z 2009 r. Zgodnie z tą dyrektywą obowiązkowe cele krajowe państw członkowskich składają się na 20-proc. udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto. Dla Polski cel ten został ustalony na poziomie 15 proc.

Zdecydowana większość, bo ponad 71,6 proc. energii pozyskiwanej z OZE, pochodziła z biopaliw stałych. Niecałe 11 proc. z wiatru, a niecałe 8 proc. z biopaliw ciekłych - wynika z danych GUS.

W elektroenergetyce udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w elektroenergetyce wyniósł 16,24 proc. Udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto w ciepłownictwie i chłodnictwie wyniósł 22,15 proc.

Zobacz także: Nowe obostrzenia. Policja wchodzi do sklepów

Za mało OZE w transporcie

Polska nie osiągnęła za to celu OZE w transporcie. Zgodnie z ustaleniami unijnymi, każde państwo członkowskie powinno zapewnić, aby w 2020 r. udział energii z OZE we wszystkich rodzajach transportu wynosił co najmniej 10 proc. końcowego zużycia energii w transporcie. Wskaźnik ten w 2020 r. sięgnął 6,58 proc.

Choć sektor OZE się rozwija, Polska energetyka nadal opiera się głównie na węglu. Jak mówił w rozmowie z money.pl dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica, tłumaczył, że w Polsce ok. 75 proc. energii wytwarzanej jest z węgla. Gwarantuje to bezpieczeństwo energetyczne w warunkach zimowych - kiedy to na przykład z powodu braku słońca nie pracują panele fotowoltaiczne.

Ze względu na "niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych" na początku grudnia w Polsce produkowaliśmy zbyt mało prądu, by zabezpieczyć wymagane rezerwy. Polskie Sieci Energetyczne musiały zwrócić się do 4 krajów o wsparcie. Z pomocą przyszły nam Szwecja, Niemcy, Litwa i Ukraina.

Moda na fotowoltaikę

Od jakiegoś czasu trwa boom na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych, a nawet bloków. To już jednak ostatni dzwonek, żeby załapać się na korzystniejsze zasady rozliczeń. Od 1 kwietnia 2022 r. będzie obowiązywać tak zwany net billing.

Wszyscy którzy staną się prosumentami wcześniej, będą rozliczani na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach - czyli w systemie opustów - przez 15 lat.Jak pisaliśmy, według nowych zasad wyprodukowaną energię będzie trzeba zużywać od razu, natomiast nadwyżkę odsprzedawać po cenie rynkowej. Kłopot w tym, że w dzień jej cena jest o ponad połowę niższa niż w nocy i wieczorem, kiedy będzie trzeba ją z powrotem dokupić, bo panele bez słońca energii nie produkują. To oznacza, że zwrot inwestycji w panele znacznie się wydłuży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Realista
2 lata temu
16%? Co rząd robi z tymi 20 miliardami rocznie, które dostaje z tytułu opłat CO2, a które przynajmniej teoretycznie powinny iść na OZE?
mis
2 lata temu
zaloaylem mala lampke led na sloneczko od 3 tygodni nie dala znaku swiatla tylko w jeden sloneczny dzien dala znak i tak nas urzadza z energia zamkna kopalnie i wtedy bedziemy kupowac u nich wystarczy dogadac sie z ukraina i przy granicy mozna polic czym sie podoba tak dymi caly wschód ale dym nie przechodzi do uni bo mamy szczelna granice
Oooo
2 lata temu
Smutnie wyglądają te panele w szczycie sezonu grzewczego, długimi nicami, pokryte śniegiem lub lodem. Ale czego nie robi się dla ideologi. Chiński wielki skok, na miarę naszych czasów.
dgen
2 lata temu
Procentowy udział OZE w produkcji prądu w Niemczech: 2020 r.: 50% 2021 r. : 43 % Po uruchomieniu Nord Stream 2 przewiduje się dalszy spadek OZE w produkcji energii el. w Niemczech. Obecnie głównym źródłem produkcji prądu w Niemczech jest węgiel brunatny i kamienny.
Oloni
2 lata temu
Dlaczego remontują jak jest sezon? A jak ja nie chcę być producentem i ewentualnie ze swojego panela 100 W brać tylko dla siebie to mogę? Prosument sąsiad do tej pory zapomogi zwrotu nie dostał a jego instalacja 6 kw daje w zimie 0,5 kw no jest w tym moc i potęga! Ciemność widzę!
...
Następna strona