Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WS
|

Tyle wyniesie minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne. ZUS przedstawił dane

62
Podziel się:

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przedsiębiorcy stosujący rozliczenie na zasadach ogólnych, będą musieli zapłacić w styczniu 270,90 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast od lutego 2023 roku wzrośnie ona do kwoty 314,10 zł.

Tyle wyniesie minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne. ZUS przedstawił dane
ZUS przedstawił wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne (PAP, PAP/Albert Zawada)

ZUS tłumaczy, że minimalna wysokość podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych jest ustalana na okres roku składkowego, czyli od 1 lutego do 31 stycznia roku następnego.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne – opodatkowanie na zasadach ogólnych

Jak przypomina Zakład, wysokość składki odpowiada minimalnemu wynagrodzeniu za pracę jakie obowiązuje w pierwszym dniu roku składkowego.

"A zatem za styczeń 2023 r. najniższa podstawa wymiaru składki nadal wynosi 3010 zł (czyli minimalne wynagrodzenie z roku 2022 r.), a minimalna składka to kwota 270,90 zł", podaje ZUS.

Jednak po zmianie minimalnego wynagrodzenia za pracę od lutego do stycznia 2024 roku podstawą wymiaru będzie kwota 3490 zł, czyli wzrośnie do 314,10 zł. Mimo kolejnej podwyżki najniższej płacy od lipca ZUS informuje, że składka nie będzie podwyższana od lipca 2023 roku.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne – karta podatkowa

Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej będą płacić od stycznia do grudnia 2023 roku składkę od podstawy wymiaru – 3490 zł, czyli wyniesie ona 314,10 zł.

Jak zaznacza Zakład, ona również nie będzie podwyższana od lipca 2023 roku wraz z kolejnym wzrostem kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 3600 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
Ygg
4 miesiące temu
Tylko ? Mnie zmuszaja do zapłaty 2000!!! Fajnie tak jechać na czyichś plecach?
Nickmick
4 miesiące temu
Dla tych wszystkich którzy obgadują przedsiębiorców. Doczytajcie skąd są pieniądze na wszystkie wydatki państwa. Ile procent dochodu jest ściągane właśnie z tych najmniejszych. Jak ich się zaranie to będzie tak jak wieszczył Kononowicz. I nic nie będzie.
06:45 29
4 miesiące temu
Lepiej płacić 22 ZŁ mówią
rak
4 miesiące temu
Jestem emerytem. Mam działalność jednoosobową . Bywa tak że nie mam dochodu w kilku miesiącach. Czy mam opłacać składkę zdrowotną ze swojej emerytury ? Emerytura 2000 zł. Proszę o odpowiedz
OLO
4 miesiące temu
banda złodzieji! place kilka tysiecy rocznie na ten NFZ i dalalej za wszystkei wizyty u ginekologa, stomatologa, ortopedy i badania musze robic z wlasnej kieszeni prywatnie, bo lekarzy w systemie publicznym nie ma!!
...
Następna strona