Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Uczciwi płacą za sąsiadów. Kody kreskowe na workach mogą rozwiązać problem

305
Podziel się

Jedni segregują śmieci na pięć frakcji, inni podchodzą do tematu z zaskakującym luzem. Za błędy tych drugich ostatecznie i tak zapłacą uczciwi, bo kara za brak segregacji nakładana jest na całą wspólnotę lub spółdzielnię. Rozwiązaniem problemu mogą być "personalizowane" worki na śmieci.

Uczciwi płacą za sąsiadów. Kody kreskowe na workach mogą rozwiązać problem
Z segregacją śmieci w Polsce nadal nie jest najlepiej (Pixabay)
bDBdbCMl

Nikt nie powinien płacić za błędy sąsiadów, a dopóki w Polsce nie będzie obowiązywał system indywidualnego rozliczania mieszkańców z jakości segregacji śmierci, odpowiedzialności zbiorowej raczej nie unikniemy.

Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który został przekazany do konsultacji, zakłada takie właśnie indywidualne rozliczenia. Aby były one jednak możliwe do realizacji, muszą istnieć techniczne możliwości ustalenia, z którego domu pochodzą odebrane śmieci. Do tego konieczne jest umieszczanie na workach kodów kreskowych przypisanych konkretnym domom czy mieszkaniom.

bDBdbCMn

Taka technologia to jednak koszty, których nie chcą ponosić gminy. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz także: Szpitale zasypane śmieciami, do tego brakuje spalarni. "Problem jest ogromny"

- To próba przerzucania odpowiedzialności za złą jakość segregacji na gminy – powiedział przedstawiciel jednego ze związków międzygminnych w Wielkopolsce.

bDBdbCMt

Koszty organizacyjne związane z ewentualnym wprowadzeniem indywidualnego rozliczenia nie zamykają sprawy. Są też koszty inwestycyjne, związane z tym, że jeśli gmina zdecyduje się już na wprowadzenie rozliczenia indywidualnego, to musi się liczyć z obsługą deklaracji każdego lokalu.

Dostosowanie infrastruktury do obsługi indywidualnego rozliczenia to już wydatek po stronie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, więc jak widać, wprowadzenie sprawniejszego i bardziej uczciwego – dla segregujących śmieci – systemu będzie wymagało współpracy na wielu polach.

bDBdbCMu
bDBdbCMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(305)
gość
2 tyg. temu
To co wyprawiają z tymi odpadami to jest skandaliczne mało, że płacimy ogromne kwoty za wywóz to jeszcze ciągle im mało i chcą żeby za nich segregować a przecież to im za to płacą a oni zwalają całą robotę na nas i jaszcze każą sobie za to dużo płacić i za byle co sypią kary
Joanna
2 tyg. temu
a od czego jest sortownia i jej pracownicy???
glupota
2 tyg. temu
a czy państwo / gmina / autor tego genialnego pomysłu zapłaci mi za podnajem powierzchni w mieszkaniu? mam zrezygnować z powierzchni mieszkalnej żeby ustawiać sobie kontenery na 8 typów odpadów?
bDBdbCMP
Amirant
2 tyg. temu
A czy złośliwy sąsiad nie może wrzucić do mojego worka będącego już w kontenerze ze śmieciami jakieś śmieci niezgodne z segregacja aby zrobić mnie na złość i żebym zapłacił karę?
sowwa
2 tyg. temu
przestańcie wymyślac bzdury !!! i co z tego ? że będą kody ? jak kazdy moze sobie kupić worek czy reklamówkę bez kodu i zapakowac śmieci i wrzucić do pojemnika !!! nie tedy droga !!!!!!!! chciałam sobie ostatnio kupić kosz do segregacji ....280zł ...360 zł 520 zł czy ktos tu zwariował?? za wiaderko z klapką mam tyle zapłacić??zamiast windować ceny ,trzeba zachęcać upustami ..np. dany blok spółdzielczy jesli będzie miał 80procent segregacji ,otrzyma np. nowa piaskownice na podwórku lib nowe ławki lub inne upusty za segregację !!! oczywiście gdy ktoś zostanie przyłapany powinien ponieść bardzo wysoka karę !!! ale póki co zachęcajmy ludzi do segregacji a nie podnosimy opłat w sposób karygodny!!!!!!!!!nie tedy droga ! EDUKACJA I NAGRADZANIE ZA SEGREGACJĘ np. darmowe pojemniki dla gosp. domowych albo upust przy zakupie takich pojemników !!!
...
Następna strona