Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

UE. Komisja Europejska jest za skróceniem ważności paszportów covidowych

211
Podziel się:

Komisja Europejska chce, by państwa członkowskie przyjmowały również podróżnych zaszczepionych preparatami nieużywanymi w UE, ale zatwierdzonymi przez WHO. Chce też skrócenia ważności paszportów covidowych do 9 miesięcy.

UE. Komisja Europejska jest za skróceniem ważności paszportów covidowych
Ursula von der Layen jest za ograniczeniem ważności paszportów covidowych z 12 do 9 miesięcy. (AFP POOL)
bFeymIPp

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do tej pory do użytku na rynku europejskim preparaty firm: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i do Johnson & Johnson.

Zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez Radę UE, każdy, kto jest w pełni zaszczepiony preparatami zatwierdzonymi przez EMA, powinien mieć możliwość podróżowania do UE w dowolnym celu.

Zobacz także: PiS będzie dążył do wcześniejszych wyborów? 2023 może być niemożliwy do wygrania
bFeymIPr

Państwa UE mogą też zezwolić - w sytuacjach nadzwyczajnych - na stosowanie innych szczepionek, które zatwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Mogą one kształtować swoje zasady dla podróżnych spoza UE, m.in. przez ustalanie list zielonych, żółtych i czerwonych państw, dla których różnią się zasady wjazdu lub wymaganie kwarantanny po przyjeździe.

Przykładowo Węgry honorują wszystkie szczepionki zatwierdzone na swoim terenie, a nie tylko te uznawane przez EMA (oprócz wyżej wymienionych są to preparaty chińskich firm CanSino i Sinopharm, produkowana w Indiach Covishield firmy AstraZeneca oraz rosyjski Sputnik V).

bFeymIPx

KE zaproponowała w ubiegłym tygodniu aktualizację zaleceń w sprawie podróży spoza UE. Państwa członkowskie powinny nadal przyjmować podróżnych zaszczepionych szczepionkami zatwierdzonymi przez UE, jednak od 10 stycznia 2022 roku powinny otworzyć się również na zaszczepionych preparatami zatwierdzonymi przez WHO.

Ponadto, w wypadku wszystkich zaszczepionych data ostatniego w serii szczepień podstawowych lub przyjęcia dodatkowej dawki nie mogłaby być dawniejsza niż 9 miesięcy w chwili wyjazdu.

Zmiana ta wynika z wytycznych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), stojącego na stanowisku, że dawki przypominające należy podawać co najmniej 6 miesięcy po pełnym zaszczepieniu.

bFeymIPy

KE przewiduje dodatkowy okres trzech miesięcy, by zapewnić, że krajowe kampanie szczepień będą mogły zostać dostosowane i obywatele będą mieć dostęp do dawek uzupełniających.

Paszporty covidowe osób zaszczepionych dodatkową dawką nie będą na razie miały terminu ważności.

Ostateczną decyzję w sprawie propozycji KE mają podjąć kraje członkowskie podczas posiedzenia Rady UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeymIPS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(211)
Cash Only
miesiąc temu
To ostatnia prosta posluszny obywatelu, jeszcze 36 dawek I moze pozwolimy Tobie wejsc do kina...
iza
miesiąc temu
biznes covidowy ma się coraz lepiej
Nadchodzi 198...
miesiąc temu
Czytaj: co 9 miesięcy nowe szczepienie. kod QR muszą posiadać wszyscy ! w nim niedługo - nasze konta bankowe , ID, prawo jazdy i wiele innych informacji które będą potrzebne aby kontrolować społeczeństwo. Zaszczepionym życzę zdrowia a nie zaszczepionym wytrwałości w walce o normalność
bFeymIPT
dociekliwy
miesiąc temu
Komisja Europejska doszła do WNIOSWKU że paszporciki covidowe są NIE LEGALNE???????? może się wreszcie KTOŚ OBUDZI???????
Prawda
miesiąc temu
Mogę nie jeździć za granicę. Ale przyjdzie moment gdy zapłacą za zniewolenie ludzi ci wysłannicy szatana. A tak przy okazji gender unio ilu muslimow się zaszczepiło. Ilu emigrantów z Afryki i Azji wjeżdża lub najeżdża Eu to zaszczepieni. Kto mieczem wojuje od miecza ginie. Na wszystko przyjdzie pora
...
Następna strona