Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

UE kręci bat na cyfrowych gigantów. Ważne głosowanie w Parlamencie Europejskim

9
Podziel się:

Unia Europejska ma być pierwszym kontynentem, który w pełni uregulował przestrzeń cyfrową. Po przegłosowanym zimą DMA przeszedł czas na kolejny dokument. W Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie za regulacjami DSA, które mają regulować działanie platform cyfrowych, które dostarczają użytkownikom treści, usługi lub towary.

UE kręci bat na cyfrowych gigantów. Ważne głosowanie w Parlamencie Europejskim
Ważne głosowanie w Parlamencie Europejskim nad DSA (Adobe Stock, Thierry Thorel)

Parlament Europejski będzie głosował nad aktem o usługach cyfrowych (DSA). To kolejne regulacje dotyczące internetu, który pojawił się w Parlamencie Europejskim.

W ubiegłym roku PE zagłosował za DMA, czyli aktem o rynkach cyfrowych. UE jest w tej chwili liderem w próbach regulowania sieci.

Na ten fakt zwrócił uwagę komisarz rynku wewnętrznego Thierry Breton cytowany przez "Rzeczpospolitą". Unijny urzędnik powiedział, że DSA i DMA mają pomóc w zreorganizowaniu i kompleksowej reformie przestrzeni cyfrowej w Europie.

Zobacz także: Przedsiębiorcy obniżą ceny? "W zakładzie o zachłanność wygra zdrowy rozsądek"

Regulacje mają z jednej strony chronić odbiorców, a z drugiej promować konkurencję i innowacyjność.

Trójmorze obawia się nowych regulacji

Zastrzeżenia do nowych regulacji mają m.in. polscy przedsiębiorcy. Przedstawiciele branży cyfrowej z Bułgarii, Litwy, Polski, Słowacji i Węgier wezwali członków Parlamentu Europejskiego, by nie kreowali regulacji, które uczynią Jednolity Rynek Cyfrowy środowiskiem skomplikowanym i nieprzyjaznym wobec MŚP, konsumentów i platform online.

"Koalicja zawiązana na rzecz rozwoju konkurencyjnej, innowacyjnej gospodarki cyfrowej i społeczeństwa gotowego na wyzwania XXI w. w państwach Trójmorza odniosła się do poprawek zaproponowanych w sprawie Aktu o Usługach Cyfrowych, który wpłynie na funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw, konsumentów i platform cyfrowych na unijnym Jednolitym Rynku Cyfrowym" – czytamy w oświadczeniu.

DSA i DMA zmieniają regulacje dotyczące internetu z dyrektywy z 2000 roku. Mają wprowadzić kontrolę nad platformami i możliwość nakładania wysokich kar. DSA ma regulować działanie platform cyfrowych, które dostarczają użytkownikom treści, usługi lub towary. Istotnym elementem jest też walka z fake newsami i mową nienawiści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Konfederacja
2 lata temu
Cenzorzy będą wszędzie ... "Istotnym elementem jest też walka z fake newsami i mową nienawiści." Myślałem, że sądy są od tego, a nie urzędasy.
mac
2 lata temu
Kolejne bolszewickie działania brukselskich uirzędników.
Anty
2 lata temu
Jaka unia?..…. Przecież to czwarta Rzesza
śledź
2 lata temu
Czy ktoś z komentujących rozumie czego mają dotyczć nowe przepisy? Wątpię, ale fajnie jest napisać o bananach.
Jola
2 lata temu
Czyli będzie cenzura gorsza niz za PRL!