Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

UE ma zamówić miliardy szczepionek. Unia chce zabezpieczyć obywateli do 2023 roku

9
Podziel się:

Prawie dwa miliardy szczepionek na COVID-19 ma trafić do Unii Europejskiej w latach 2022-2023. Zabezpieczy to potrzeby UE na kolejne lata i ochroni obywateli przed kolejnymi falami zachorowań.

UE ma zamówić miliardy szczepionek. Unia chce zabezpieczyć obywateli do 2023 roku
W latach 2022-2023 ma trafić do UE1,8 mld szczepionek (Pixabay)
bELdhbkR

Komisja Europejska chce podpisać umowy na zakup 1,8 mld dawek szczepionek, które mają być dostarczone w latach 2022-2023, tak w piątek poinformowały niemieckie media. Jak udało się ustalić Reutersowi, organ wykonawczy UE już zdecydował zwrócić się do Pfizer-BioNTech.

Władze w Brukseli zabiegają o poparcie tego pomysłu, potrzebują zgody państw członkowskich. Anonimowe źródło wskazuje bardzo wyraźnie, że wybór padł na Pfizer-BioNTech. Władze UE starają się już zapewnić Europejczykom dostęp do szczepionek aż do 2023.

W 2021 roku początek szczepień w UE nie przebiegał w sposób oczekiwany przez polityków i mieszkańców Wspólnoty. Celem Komisji Europejskiej jest zapewnienie zaszczepienia 70 proc w 2021. Dorosłych w UE. W pierwszym kwartale 2021 roku do Unii dostarczono 107 mln dawek szczepionek. Jeżeli w drugim kwartale do państw członkowskich trafi zapowiadane 360 mln dawek, to powinno to wystarczyć do zaszczepienia zapowiadanych 70 proc. dorosłej populacji całej UE.

bELdhbkT

Do końca marca UE planowało też zaszczepienie 80 proc. personelu medycznego oraz 80 proc. seniorów w wieku powyżej 80 lat. Jednak według statystyk opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez Europejskie Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) Unii nie udało się do końca marca osiągnąć wyznaczonego celu.

Zobacz także: AstraZeneca prześwietlona. Szczepić się? Zdecydowana odpowiedź

KE obawia się również kolejnych mutacji koronawirusa. Z tego powodu zostały uproszczone procedury dopuszczania nowych wariantów szczepionek, które miałaby być skuteczniejsze w walce z mutacjami wirusa wywołującego COVID-19. Dzięki mniejszemu zestawowi wymaganych danych proces dopuszczania preparatów do obrotu przez Europejską Agencję Leków (EMA) ma być szybszy.

bELdhbkZ

Komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides uważa, że UE musi być przygotowana do jak najszybszego dostosowania szczepionek oraz do reagowania na nowe i potencjalnie odporne na nie warianty.

Zmiana przepisów pozwoli na szybsze zmiany w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu. Dotyczy ona tylko tych szczepionek, które mają takie pozwolenie, a ich producenci tylko modyfikują ich skład. Ostateczna zgoda należy do Komisji Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELdhblu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
vns
6 miesięcy temu
tak tak, niezależnie od poglądów na szczepienia w tejże sprawie mamy piękne interludium. Szczepienia co rok, paszporcik covidowy, a potem już tylko funkconalne dodatki do tego paszportu-aplikacji: ocena przydatności obywatelksiej, elektroniczny pieniądz z datą ważności i już, mamy wszystko z głowy. A mówili, że to tylko teorie spiskowe. Piknie
Moje
7 miesięcy temu
Dziecko dziwi się że się bronię przed tym szczepem ... Chcę jeszcze pożyć... by potem nie usłyszało że matka zeszła na swoje niekowidowe choroby.
A too
7 miesięcy temu
Bandyci ...już zaplanowali szczepienia na wieeeele lat do przodu !! Tak się robi kasę!!
bELdhblv
Tusk
7 miesięcy temu
Geszeft wszechczasów....zarobimy i zdepopolujemy gojów...ziemia musi się oczyścić dla wybranego narodu. My mamy wszystko, bez tych setek milionów gojów oczyścimy teren który został nam obiecany. Konsumentów nam już nie trzeba, mamy technologię która ich zastąpi...garstka zależnych i posłusznych naukowców, robotników służących nam wystarczy. Mamy nieograniczone środki finansowe, medialne, polityczne..kończy się wasz świat a nasza katorga ucieczki przed wami....przed waszym nędznym światem, religiami śmiesznego dobra. Bydło ma służyć....
Grisza
7 miesięcy temu
Czyli ta szczepionka nic na daje poza zakażeniem i zgonem !