Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Ukraina oszacowała wpływy z eksportu zboża. "Miliard dolarów miesięcznie"

Podziel się:

W piątek (22 lipca) przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez trzy czarnomorskie porty. Porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze do Odessy, Czarnomorska i Jużnego. Ukraiński wiceminister infrastruktury Mustafa Najem przekazał, o ile dzięki temu wzrosną wpływy kraju zaatakowanego przez Rosjan.

Ukraina oszacowała wpływy z eksportu zboża. "Miliard dolarów miesięcznie"
Porozumienie z 22 lipca odblokuje eksport ukraińskiego zboże przez porty na Morzu Czarnym (Getty Images, Halden Krog)

"Odblokowanie portów na Morzu Czarnym sprawi, że dochód Ukrainy z tytułu eksportu wzrośnie o miliard dolarów miesięcznie" – poinformował Mustafa Najem, ukraiński wiceminister infrastruktury na Telegramie.

Dodał, że możliwość eksportu tegorocznych plonów da rolnikom możliwość uzyskania funduszy potrzebnych do tego, by przygotować się do następnej kampanii siewnej. Nie pozostawił jednak Rosji złudzień - wpływy do budżetu pójdą na wsparcie gospodarki oraz sił zbrojnych Ukrainy.

Przypomnijmy, że Ukraina i Rosja są jednymi z największych na świecie producentów i eksporterów zbóż. Po rosyjskiej napaści zbrojnej na Ukrainę 24 lutego, eksport przez czarnomorskie porty tego kraju został zablokowany.

Działania m.in. rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym przyczyniły się do wzrostu cen żywności na światowych rynkach. To nie koniec. Zdaniem organizacji międzynarodowych blokada może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia ze Stambułu zajmie kilka tygodni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP