Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. Teraz mają dodatkową motywację

Podziel się:

Od września będzie mniej dzieci z Ukrainy w polskich szkołach - donosi PortalSamorzadowy.pl. - Wielu uchodźców planowało powrót na Ukrainę po zakończeniu roku szkolnego. Tak, żeby ich dzieci mogły wrócić od września do ukraińskich szkół - mówi Mirosław Skórka, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. Teraz mają dodatkową motywację
Ukraińcy chcą wracać do swojego kraju. Głównie ze względu na dzieci (East News, Karol Porwich)

Jak podaje PortalSamorzadowy.pl, na początku tego roku liczba ukraińskich uchodźców z numerem PESEL wyniosła 955 tys. Mirosław Skórka uzupełnia, że dziś jest to z pewnością liczba dużo mniejsza i szacuje się, że spadła o 15-20 proc.

Wielu Ukraińców planowało w wakacje powrót do Ukrainy ze względu na swoje dzieci.

Problemem dla nich wszystkich jest to, że w polskich szkołach nie ma części ważnych przedmiotów, które są w szkołach ukraińskich. Jest to dla nich bardzo istotne, jeśli potem będą wracać na Ukrainę. Chodzi m.in. o język ukraiński i historię Ukrainy. Im dłuższa luka w nauczaniu takich przedmiotów, tym trudniej będzie wrócić tym dzieciom do ukraińskiej szkoły - mówi Mirosław Skórka w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl.

"Prezes Związku Ukraińców w Polsce mówi też, że w naszym kraju pozostali głównie ci uchodźcy, którzy chcieliby u nas zatrzymać się na dłużej, a nawet osiedlić się na stałe. Spośród nich duża część to osoby lepiej wykształcone i lepiej sytuowane. Aż 73 proc. dorosłych uchodźców z Ukrainy znalazło w naszym kraju legalne zatrudnienie, a ponad 30 tys. osób z tej grupy założyło w Polsce firmę" - czytamy w serwisie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl